İstanbul Boğazı’nda gemi tarihi yalıya çarptı: Ciddi hasar meydana geldi

İstanbul Boğazı’nda gemi tarihi yalıya çarptı: Ciddi hasar meydana geldi

Dümeni kilitlenen bir gemi, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarptı. Çarpmanın ardından tarihi yalıda ağır hasar oluştu. Çarpma sonrası herhangi bir can kaybı olmadığı öğrenildi.

Malta Bayraklı "VITASPIRIT" adlı Mısır’dan sefere çıkan gemi İstanbul Boğazı’ndan geçişi sırasında dümeninin kilitlenerek Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarptı. Gemi, 225 metre uzunluğa, 32 metre genişliğe sahip. Kaza sonrası, olay yerine gelen Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı römorkörler, gemiyi Ahırkapı’ya çekti. 

’BİNBİR GECE’ DİZİSİ DAHİL ÇOK SAYIDA ÇEKİMDE KULLANILAN TARİHİ BİR YALIYDI

Konser, düğün gibi organizasyonlar ile sinema ve dizi filmlerinin çekildiği Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nın en son Ferhan Özpetek’in yönettiği, Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Nejat İşler gibi sanatçıların rol aldığı ’İstanbul Kırmızısı’ adlı sinema filmine de evsahipliği yapmıştı. Yalının ayrıca ’Binbir Gece’ dizisi gibi çok sayıda dizinin de çekilmişti.

Yalının kısa tarihi

Kırmızı renkteki bu ikonik yapının bilinen ilk sahibi, Osmanlı’nın ilk tıp okulu olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin ilk mezunlarından Hekimbaşı Salih Efendi. Yalıya da ismini veren Hekimbaşı Salih Efendi 3 Osmanlı sultanının doktorluğunu yapmanın yanı sıra botanik hocalığı, maarif müsteşarlığı ve Maarif Meclisi başkanlığı gibi görevlerde de bulunmuş, ünü Osmanlı sınırlarını aşmış biri.

Çarpma görüntüleri:

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem