İstanbul halkının paraları peşkeş çekiliyor!

İstanbul halkının paraları peşkeş çekiliyor!

İstanbul halkının paraları peşkeş çekiliyor! CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Kadir Topbaş’ın FETÖ’den tutuklu damadıyla ortak iş yapan Metal Yapı Konut’a 2012’de 33 milyon liraya satılan arsanın 2016’da 370 milyon liraya yeniden satın alınmasına sert tepki gösterdi.“İSTANBUL...

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Kadir Topbaş’ın FETÖ’den tutuklu damadıyla ortak iş yapan Metal Yapı Konut’a 2012’de 33 milyon liraya satılan arsanın 2016’da 370 milyon liraya yeniden satın alınmasına sert tepki gösterdi.

“İSTANBUL HALKININ PARALARI AL-BEKLET-DEVRET SİSTEMİYLE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR!''

Belediyenin zarara uğratıldığını ve bunun bedelini İstanbulluların ödemek zorunda kalacağını ifade eden CHP’li Erdem şunları söyledi:

“İstanbul halkının paraları ne yazık ki birilerini zengin etmenin aracına dönüşmüş durumda. Görüldüğü gibi İBB’ye ait bir arsa önce bir şekilde satılıyor, sonra aklın mantığın alamayacağı usulsüzlüklerle piyasasına da uygun olmadan yeniden dört katı fiyata satın alınıyor. Üstelik İBB’nin sattığı en pahalı arsanın metrekaresi 19 bin lirayken, bu arsanın değeri her nedense yaklaşık 58 bin lira artı KDV’ye satın alınıyor. Turizmin bittiği, otellerin kapandığı, AVM’lerin boşaltıldığı, ofis ve konut fiyatlarının durağanlaştığı bir dönemde, bu arsa nasıl oluyor da bu kadar değerlenebiliyor? Deprem alanlarının bu şekilde rant için satılması ise daha büyük bir vebali ve sorumsuzluğu taşıyor. Tüm bu usulsüzlükler bir yana bir de daha üzücü olanı, o araziye Simkeş Camisi'nin benzeri bir camii yapılacağı ifade ediliyor. Peygamber Efendimiz ''kişinin namazına, orucuna değil; dirhem ve dinar ile olan münasebetine bakın’ demiştir. İslam, halktan alınan vergilerle toplanan yüz milyonlarca lirayı birilerine peşkeş çekip camii yaptırmak mıdır? Bu satış hangi akla, vicdana, ahlaka ve dine sığar? İstanbul halkının paraları ''al-beklet-devret’ sistemiyle peşkeş çekiliyor.''

Skandalı TBMM gündemine taşıyan Erdem’in Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye yazılı soru önergesi verdi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Hürriyet ve Sözcü Gazetelerinde çıkan bir haberde, Metal Yapı Konut adlı şirketin, 2012’de Fatih Vatan Caddesi üzerinde bulunan bir arsayı 33 milyon 391 bin 659 liraya satın almasına ilişkin önemli bir iddia yer almaktadır. Haberde bahsi geçen arazi satıldıktan yaklaşık 2 yıl sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından imar planı değiştirilerek 5 katlı otel ve konut projesi yapılabilecek hale getirilmiş ve deprem toplanma alanıyken inşaat izni verilmiştir. 2016 yılında ise adı geçen şirket tarafından İBB’ye 370 milyon lira + KDV’ye geri satılmıştır ve şirket bu satışla birlikte 4 yılda 337 milyon lira kâr elde etmiştir. 

Bu çerçeveden hareketle;?

Belediyeyi zarara uğratma ve ihalede usulsüzlük yapma gerekçesiyle belediye hakkında suç duyurusunda bulunulacak mıdır?
Arsanın darbe girişiminden dört ay sonra satın alınmasına binaen, bahsi geçen paranın şirket üzerinden FETÖ’ye aktarılacağı iddiası üzerine belediye hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? İBB Meclisi’nde bahsi geçen imar planının değiştirilmesi kaç oyla kararlaştırılmıştır?
Ekspertiz değerine göre 2014 yılında 88 milyon lira, 2015 yılında 115 milyon lira olan arazinin değeri, AVM'lerin boşaldığı, ofis ve konut fiyatlarının gerilediği ve turizmin bitmesiyle otellerin kapandığı 2016 yılında nasıl 370 milyon liraya yükselmiştir?
Metal Yapı Konut Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Saçaklıoğlu’nun, Kadir Topbaş'ın FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan damadı Ömer Faruk Kavurmacı’yla gayrimenkul sektöründe ortak proje geliştirdiği iddiaları doğru mudur?
İBB’nin imar plan tadilatı yaparak değer artışı yaptırdığı arsa için satış sürecinde neden pazarlık yapılmamıştır? İmar planı neden eski haline getirilmemiştir?
Büyükşehir Belediyesi’nin son 5 yılda metrekaresine 57 bin 812 lira + KDV ödediği başka bir arazi var mıdır?
Belediye bu arazide hangi projeyi geliştirmeyi planlamaktadır? Bu projeleri gerçekleştirmek adına İBB’ye ait başka araziler yok mudur?
Maliyetin karşılanması için arsada yapılaşma yoğunluğunun artırılması ve yükseklik sınırının kaldırılmasın karşı Bakanlığınızın herhangi bir işlemi olacak mıdır?
İstanbul’da deprem toplanma alanlarından kaçı imara açılmış ve başka projeler için satılmış veya kullanılmıştır? Olası bir deprem durumunda yaşanacak facia ve ölümlerin sorumluları kim olacaktır?

"İstanbul halkının paraları peşkeş çekiliyor!" haberi, 07 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. 07 Mart 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan İstanbul halkının paraları peşkeş çekiliyor! haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. İstanbul halkının paraları peşkeş çekiliyor! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 26 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 13:59 PAÜ öğrencisi Ulusal Öğrenci Fikir ve Proje yarışmasında ödül aldı
 2. 13:21 Ev sahipleri için kritik 3 gün! Mirasçılar ve kiracılar beyan etmeyi unutursa cezai işlem bekliyor
 3. 13:16 Zelenskiy: Rusya Mayıs sonu ya da yaz aylarında yeni bir saldırı deneyecek
 4. 13:02 Rusya ile Çin arasında kredi görüşmeleri devam ediyor
 5. 13:00 Dünya genelinde yapılan zeka testine göre Türkiye'nin IQ seviyesi düştü!
 6. 12:55 Mauro Icardi'nin cezası belli oldu: Men edildi
 7. 12:44 Dışişleri Bakanlığı'ndan Hocalı Katliamı'nın 32. yıl dönümünde anma mesajı
 8. 12:42 İslam Memiş dolar için uyarıda bulundu: "Mart’ta 32 liraya yerleşmesini umuyorum."
 9. 12:38 Meclis İliç Komisyonu adım atmadan seçim arasına girecek
 10. 12:38 Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde maçları yönetecek hakemler belli oldu
 11. 12:27 Galatasaray - Antalyaspor maçının VAR hakemi belli oldu
 12. 12:24 Güney Kore, grevdeki doktorlara işlerine dönmeleri için ay sonuna kadar süre tanıdı
 13. 12:23 Ömer dizisinde beklenmedik ayrılık: Ünlü ismin yeni dizisi belli oldu
 14. 12:19 Hakan Fidan Hocalı Katliamını unutmadı: "Türkiye, her daim Azerbaycan'ın yanındadır"
 15. 12:15 Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye istifa etti
 16. 12:11 Borsa İstanbul'da halka arz alanında GYO'ların yükselişi devam ediyor
 17. 11:40 Sırrı Sakık'tan Özgür Özel'e: Evet size kaybettireceğiz
 18. 11:32 Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu
 19. 11:25 Fatih Altaylı: AK Parti’nin elinde Kadir Topbaş benzeri tek kişi o vardı keşke aday o olsaydı
 20. 11:21 Elazığ'da maden ocağında göçük: 3 işçi toprak altında kaldı
Politika Haberleri