İstanbul Havalimanı açıldı Sabiha Gökçen'in yolcu sayısı arttı

İstanbul Havalimanı açıldı Sabiha Gökçen'in yolcu sayısı arttı

Türkiye’ye dönük yabancı Turist İlgisi Artarken, her 5 Turistten 1’İnin Uğradığı İstanbul’da Hem Yerli Hem De yabancı yolcular pek çok açıdan

Türkiye’ye dönük yabancı Turist İlgisi Artarken, her 5 Turistten 1’İnin Uğradığı İstanbul’da Hem Yerli Hem De yabancı yolcular pek çok açıdan zahmetli gördükleri yeni Havalimanı yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih ediyor. Yeni Havalimanı yolcu çekemezken Sabiha Gökçen'ın dış hat yolcusu yüzde 31 arttı.

İstanbul’un Şehir Havalimanı Olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda 2019 Yılının İlk 6 Ayının Yolcu İstatistikleri Belli Oldu.

İstanbul’un şehir havalimanı olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda 2019 yılının ilk 6 ayının yolcu istatistikleri belli oldu. Havalimanı’ndan yapılan açıklamaya göre, yılın ilk 6 ayında toplam yolcu sayısı sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 16 milyon 745 bin olarak gerçekleşti. Yılın ilk 6 ayında iç hat yolcusu sayısı yüzde 9 artarak 10 milyon 398 bin, dış hat yolcusu ise yüzde 21 artarak 6 milyon 347 bin oldu. Aynı dönemde 109 bin 567 uçak iniş ve kalkış gerçekleştirdi.

Birgün'ün Haberine Göre, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Haziran Ayında Dış Hatlar Yolcusunda Büyük Artış Meydana Geldi.

HAZİRAN AYINDA DIŞ HATLARDA BÜYÜK ARTIŞ

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda haziran ayında dış hatlar yolcusunda büyük artış meydana geldi. İstanbul Sabiha Gökçen’den yapılan açıklamaya göre, haziran ayında dış hatlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artış ile 1 milyon 193 bin olarak gerçekleşti. Haziran ayında ise toplam yolcu sayısı yüzde 9 artış işe 3 milyon 061 bin olarak gerçekleşti.

Diğer yandan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerine göre, Atatürk Havalimanı’nın alternatifi olarak inşa edilen İstanbul Yeni Havalimanı, Atatürk Havalimanı’nın performansının altında kaldı. Mart sonunda açılan İstanbul Havalimanı Nisan, Mayıs ve Haziran döneminde geçen yıl Atatürk Havalimanı’nın yakaladığı yolcu sayısını yakalayamadı.

• Atatürk Havalimanı 2018 2. Çeyrek yolcu sayısı: 17 milyon 62 bin 230

• İstanbul havalimanı 2019. 2. Çeyrek yolcu sayısı: 15 milyon 942 bin 832

Atatürk Havalimanı yolcu sayısının altında kalan ve büyük umutlarla açılan İstanbul Havalimanı böylece bekleneni vermedi. Yeni havalimanı yılın 2. çeyreğinde kapatılan Atatürk Havalimanı’na göre yüzde 10,2 daha az yolcu taşıdı.

Bununla beraber yolcuların İstanbul Havalimanı’nın yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullandığı verilere yansıdı.

• Sabiha Gökçen 2018 2. Çeyrek yolcu sayısı: 8 milyon 411 bin 656

• Sabiha Gökçen 2019 2. Çeyrek yolcu sayısı: 8 milyon 701 bin 119

Böylece Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı yılın aynı döneminde yüzde 3,5 artmış oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika