İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı’nı geçemedi

İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı’nı geçemedi

Dünyanın en büyük havalimanı olacak, Türkiye ekonomisi şahlanacak diye duyurulan İHL, mayısta kapatılan Atatürk’ten daha az yolcu ve yük taşıdı.Devlet hava meydanları işletmesi (DHMİ) mayıs ayı yolcu ve yük taşımacılığı...

Dünyanın en büyük havalimanı olacak, Türkiye ekonomisi şahlanacak diye duyurulan İHL, mayısta kapatılan Atatürk’ten daha az yolcu ve yük taşıdı.

Devlet hava meydanları işletmesi (DHMİ) mayıs ayı yolcu ve yük taşımacılığı verilerini yayımladı. Birgün gazetesinden Ozan Gündoğdu'nun haberine göre rakamlar İstanbul Havalimanı’nın (İHL) kapasitesine göre sinek avladığını ortaya koydu. Dünyanın en büyük havalimanı olarak tanıtılan (İHL) kapatılan Atatürk Havalimanı’ndan hem daha az yük hem de daha az yolcu taşıyor. Dahası Türkiye ekonomisini şahlandıracak diye anlatılan İstanbul Havalimanı’nı Atatürk Havalimanı’ndan daha az ticari uçak kullanıyor.

DAHA AZ YOLCU KULLANDI

DHMİ verilerine göre Atatürk Havalimanı’nı geçen yıl sadece mayıs ayında 5 milyon 502 bin yolcu kullanmıştı. Bu sene Atatürk Havalimanı mayıs ayında yolcu taşımacılığına kapatıldı. Onun yerine kullanılan İstanbul Havalimanı’ nın yolcu kapasitesi daha çok olmasına rağmen İHL’yi daha az yolcu kullandı. Resmi verilere göre sadece mayıs ayında İstanbul Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısı 5 milyon 228 bin kişi oldu.

DAHA AZ UÇAK KULLANDI

Türkiye ekonomisini şahlandıracağı iddia edilen İstanbul Havalimanı’nı kullanan uçak sayısı da Atatürk Havalimanı’ndan daha az. Kapasitesi daha çok olmasına rağmen İstanbul Havalimanı’nı sadece mayıs ayında kullanan uçak sayısı 36 bin 174 oldu. Buna karşılık geçen yıl sadece mayıs ayında Atatürk Havalimanı’nı kullanan uçak sayısı 38 bin 793 olmuştu.

ATATÜRK HAVALİMANI 4,5 KAT FAZLA YÜK TAŞIMIŞTI

Havalimanı yalnızca yolcu taşımacılığında değil, yük taşımacılığında da kullanılıyor. Geçen yıl sadece mayıs ayında Atatürk Havalimanı kullanılarak taşınan yük miktarı 200 bin ton olmuştu. Buna karşılık bu yıl sadece mayıs ayında İstanbul Havalimanı kullanılarak taşınan yük miktarı 45,1 bin ton olarak gerçekleşti. Böylece kapatılan Atatürk havalimanı, onun yerine açılan İstanbul Havaliman’ından 4,5 kat daha fazla yük taşıdığı ortaya çıktı.

https://abcgazetesi.com/yuz-yuze-egitim-bir-gun-sonra-baslayacak-379638
Son Dakika Haberleri