Erdoğan ailesinde İstanbul Sözleşmesi çatladığı: Sümeyye Erdoğan'a, Bilal Erdoğan cevap verdi

Erdoğan ailesinde İstanbul Sözleşmesi çatladığı:  Sümeyye Erdoğan'a, Bilal Erdoğan cevap verdi

Sümeyye Erdoğan'ın yönetiminde olduğu KADEM İstanbul Sözleşmesini amasız fakatsız desteklerken ve Bilal Erdoğan'ın yönetiminde olduğu TÜGVA ise çekiliyoruz diyerek geri adım attı.   Açıklama son dakika geldi.

İstanbul Sözleşmesi AKP'ye yakınlığı ile bilinen ve yönetimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu ve kızının bulunduğu iki vakfı karşı karşıya getirdi.

Sümeyye Erdoğan'ın yönetiminde olduğu KADEM İstanbul Sözleşmesini amasız fakatsız desteklerken ve Bilal Erdoğan'ın yönetiminde olduğu TÜGVA ise çekiliyoruz diyerek geri adım attı.

Bu hamle kamuoyunda siyasi olarak AKP tabanına mesaj olarak algılanırken, kulislerde  iki derneğin; kadınlara, sözleşmeyi destekleyen görüntü verdiğini ifade ederken diğer derneğinde erkeklerin bulunduğu tabana islamcı mesaj yolladığı konuşuluyor.

Sümeyye Erdoğan'ın yönetiminde olduğu KADEM İstanbul Sözleşmesini amasız fakatsız desteklerken ve Bilal Erdoğan'ın yönetiminde olduğu TÜGVA ise çekiliyoruz diyerek geri adım attı.  

Vatandaşların tepki gösterdiği İstanbul Sözleşmesi konusunda Türkiye Gençlik Vakfı'ndan (TÜGVA) bir açıklama yapıldı.

İstanbul Sözleşmesi'nde rahatsız edici bazı konular olduğunun ifade edildiği açıklamada, "İstanbul Sözleşmesi'ni tek cümleyle özetlemek gerekirse: Bir taraftan kadına karşı şiddetin engellenmesi istenirken, diğer taraftan kadın ve erkek dışındaki cinsel yönelimlere atıfta bulunulmuş oluyor." denildi.

TÜGVA'nın söz konusu açıklamasında İstanbul Sözleşmesi'nden çekilerek toplumsal sorunu çözecek yeni çalışmaların yapılması gerektiği kaydedildi.

TÜGVA'nın İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin yapmış olduğu açıklamanın bir bölümü şu şekilde:

"Kadının korunması için hazırlanmış fakat bu noktada etkili olmadığı açıkça görülen bir sözleşmede ısrar etmenin topluma hiçbir katkısı olmayacaktır. İstanbul Sözleşmesi'nden çekilerek toplumsal sorunu çözecek yeni çalışmalar yapılmalıdır. Bu konuda atılacak adımları destekleyeceğimizi, toplumun değer yargılarını göz önünde bulunduran düzenlemelerin yanında olacağımızı ifade etmek isteriz." 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika