İstanbul Üniversitesi geri adım attı

İstanbul Üniversitesi geri adım attı

Öğrencilerin indirimli yemek hakkı için günlerdir eylem yaptığı İstanbul Üniversitesi yönetimi geri adım attı. Üniversite tarafından yapılan açıklamada

Öğrencilerin indirimli yemek hakkı için günlerdir eylem yaptığı İstanbul Üniversitesi yönetimi geri adım attı. Üniversite tarafından yapılan açıklamada, yemekhane ile ilgili alınan kararın iptal edildiği bildirildi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünün kahvaltı öğününü kaldırması ve indirimli yemek hakkını bire düşürmesinin ardından günlerdir eylemlerin sürdüğü üniversitede, yönetim geri adım attı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, "Öğrencilerimizin taleplerini değerlendiren Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır" denildi.

Üniversite tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

"İstanbul Üniversitesi uzun bir süredir öğrencilerine sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği imkanı sunan az sayıdaki üniversitelerden birisidir. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri için bu imkanı sunmaktan da her zaman büyük memnuniyet duymuştur.

2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmediğimiz halde yemekhane ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Ancak sadece bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir.

Gelişmeleri yakından takip eden, öğrencilerimizin dilekçelerini değerlendiren ve taleplerini dinleyen Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.

Rektörlüğümüz öğrencilerimizin yoğun talebi üzerine bütçe harcama planını yeniden gözden geçirmiş, diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağlamıştır. Önceliğimiz her zaman öğrencilerimizdir; Onların güven içerisinde, sağlıklı ve huzurlu şekilde eğitimlerine devam etmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Sevgili öğrencilerimize sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim hayatı diliyoruz."

POLİS MÜDAHALE ETMİŞTİ

İstanbul Üniversitesi'nde öğrencilerin 2 Ocak'ta alınan yemekhane kararını protesto etmek için Beyazıt Ana Kapı önünde yaptıkları eylemlere polis müdahale etmiş, büyük tepki çekmişti.

Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli yaşamına son vermişti. Ünli sosyal medyada yaptığı son paylaşımlardan birinde, "Bir liraya karnımı doyurabilir miyim enter. Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var" demiş, yeni yıl dileğine ise 'iş bulmak' yazmıştı.