İstanbul Valisi'nden ‘kademelendirilmiş mesai’ için tarih geldi

İstanbul Valisi'nden ‘kademelendirilmiş mesai’ için tarih geldi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Kovid-19 tedbirleri dahilinde İstanbul'daki kademelendirilmiş mesai sistemi ile ilgili "Kademeli mesai uygulamasını cuma günü açıklayacağız" açıklamasında bulundu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, koronavirüs tedbirleri kapsamında İstanbul'da kademeli mesai sistemine geçilmesi ile ilgili ikinci kez açıklama yaptı. Yerlikaya, "Niyetimiz en geç cuma günü bunu şehrimizle paylaşmak. Hemen ertesi gün değil, en azından pandemi kurulunun önereceği bir takvim içerisinde yürürlüğe girdirmek" ifadesini kullandı. Yerlikaya, şunları söyledi: "Cuma günü, kamu, özel 5 milyon 200 binin üzerinde çalışma hayatında 4A, 4B, 4C'li hemşerilerimizle ilgili sağlıklı önemli ortak akılla vardığımız noktayı paylaşacağız.  Dünyada bunu başarmış pek çok metropol örnekleri var. O  örnekleri de arkadaşlarımız araştırdılar incelediler. Onlar da bize bunların sunumlarını yaptılar. o örneklerden de istifade ederek İstanbul'la ilgili saat aralıklarıyla beraber pik saatlerde mümkünse ayakta yolcu olmadan, ama ayakta olma mecburiyeti varsa salgınla ilgili Bilim Kurulu'nun tavsiyesi önerisi, bakanlığımız genelgeleri çizgisinde kalmak üzere alınan Hıfzı Sıhha kararlarına sadık ve uygun bir mesafe düzeni sağlayacağımıza ben yürekten inanıyorum".

NE OLMUŞTU?

İstanbul Valisi Yerlikaya, koronavirüs tedbirleri kapsamında İstanbul'da kademeli mesai sistemine geçileceğini açıklamıştı. Yerlikaya, "Mesai saatlerinde sadece beyaz ve mavi yakalılar ile kamu değil, hep beraber aynı ulaşım araçlarını en verimli şekilde nasıl kullanacağımız üzerinde çalışıyoruz. Yakın zamanda İstanbul’la bunu paylaşacağız" ifadelerini kullanmıştı.