İstanbul'da 300 liraya 'sahte koronavirüs negatif' raporu

İstanbul'da 300 liraya 'sahte koronavirüs negatif' raporu

İstanbul'da bazı özel hastanelerin para karşılığında koronavirüs negatif raporu verdiği ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde seyahatlerde sahte PCR testine karşı yeni tedbirler almıştı. Yurt dışından Türkiye’ye gelen ve PCR testi bulunan yolcular, havalimanlarında örnekleme (sampling) temelinde yeniden teste tabi tutulmaya başladı. 

Türkiye Gazetesi'nden Mahmut Özer'in haberine göre; İstanbul’da daha çok mahalle aralarında bulunan özel hastaneler ve şebeke oluşturan bazı sağlıkçılar Türkiye'ye gelen turistlerle temas kurmadan aracılar vasıtasıyla PCR sürüntü testi yapmadan negatif raporu hazırlıyor. İddianın sahibi İstanbul’da görev yapan bir sağlık çalışanı.

Özer, haberinde şu ifadeleri kullandı:

Google arama motoruna ‘PCR testi yaptırma’ yazdığımızda binlerce numara önümüze çıkıyor. O numaraları rastgele aramaya başladık. Telefondaki kişiye korona ile ilgili bazı belirtilerimin olduğunu ve iki gün sonra ülkeme döneceğimi söyleyip yardım istedim. Telefonu açan ve hemşire olduğu söyleyen A.S, önce bazı sorularla benden yeterince emin oldu. Ardından bilgilerimi isteyip bu konuda yardımcı olacağını söyledi. “Mağduriyet yaşamayın, ülkemize hoş geldiniz misafirimizsiniz” diyen A.S. otel bilgilerimi isteyip uygun olduğum anda negatif testimi otelin önüne getireceğini söyledi. Fiyat konusunda ise telefonun arkasındaki kişi oldukça netti. Koronavirüs belirtilerimin olduğunu ifade ettiğim için negatif testini 1.000 TL’ye yaptıklarını belirtti.

 

Çok geçmeden bir sonraki numarayı çevirdim. Bu defa koronavirüs belirtilerinden bahsetmeyerek sadece test istedim. Telefonun arkasındaki isme “Ülkelerine dönecek bir turist kafilesi için PCR testi gerekli, onların rehberiyim” diyerek yardım talep ettim. Uçuşlarının bir sonraki gün olduğunu ve gezmemiz gereken daha yerler olduğunu söylediğimde isminin Mehmet olduğunu öğrendiğim kişi söze atladı: Siz hiç merak etmeyin. Kafiledeki isimlerle doyasıya gezin akşam otele döndüğünüzde bir konum atmanız yeterli. Ben istediğiniz yere gelirim. Yarım saatte belgeleri hazırlarız. 

 

“Sürüntü testi olmadan nasıl olacak” dediğimde ise aldığım cevap netti: Orasını bana bırakın siz kişi başı 300 TL hazırlayın, gerisini düşünmeyin. 

Sağlık