İstanbul'da başlayan kar yağışı sonrası Prof. Dr. Orhan Şen'den vatandaşlara "Acil olmadıkça evden çıkmayın" uyarısı

İstanbul'da başlayan kar yağışı sonrası Prof. Dr. Orhan Şen'den vatandaşlara "Acil olmadıkça evden çıkmayın" uyarısı

İstanbul'da beklenen kar yağışı kentin yüksek noktalarında etkili olmaya başladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün art arda yaptığı uyarıların ardından İstanbul'da beklenen kar, bugün yüksek kesimlerde yağmaya başladı. İlerleyen saatlerde etkisini artırması beklenen kar yağışı, yarın da devam edecek. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında “Yüksek semtlerde oturanlar çok acil bir işleri yoksa dışarı çıkmasınlar çünkü dönüşleri çok zor olacak” uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkemiz genelinin çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle karla karışık yağmur ve kar Kıyı Ege, Akdeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu'da; yağmur şeklinde olması beklenen yağışların Marmara'nın doğusu, Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Muğla, Konya, Karaman, Çankırı, Amasya, Giresun, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman çevreleri ile Ankara'nın kuzey kesimlerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Yurdun birçok yerinde kar yağışı nedeniyle okullar tatil edilirken, İstanbul'da da beklenen kar yağışı kentin yüksek noktalarında başladı. Silivri ve Çatalca'nın köylerinde sabah saatlerinden itibaren kar yağışı etkili oldu. Çatalca Çakıl Mahallesi'nde ve Silivri'ni bazı köylerinde beyaz örtünün yolları kapladığı görüldü. Çatalca- Binkılıç yolunda ise bir TIR, kar yağışı nedeniyle kayarak yoldan çıktı.

CNN Türk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbulluları bu akşam saatleri için uyardı. Şen, "Hissedilen sıcaklık eksi değerlere kadar düştü. Çamlıca'da dün dediğimiz saatlerde kar yağışı başladı. Bugün akşama kadar devam edecek kar yağışı. Şehir içinde örtü kalınlığı 2-3 santimi pek geçmez, Çamlıca'da da 5-6 santim kadar olacaktır. Bu kar öğleye ve akşama doğru daha da hızlanacak ve etkili olacak. Yarın da öğlene kadar İstanbul'da kar olacak. Yüksek semtlerde oturanlar çok acil bir işleri yoksa dışarı çıkmasınlar çünkü dönüşleri çok zor olacak. Kış lastiği olmayanlar da araçlarıyla dışarı çıkmasınlar" uyarısında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem