• İstanbul’da korkutan deprem! İstanbul Valiliği ve deprem bilimciler açıklama yaptı

  İstanbul’da Marmara Denizi’nin Silivri açıklarında bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul’un birçok ilçesinden de hissedildi. Kandilli Rasathanesi, depremin merkezinin İstanbul’un Büyükçekmece ilçesi ile Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi arasında olduğu ve büyüklüğünün 4.7 olduğunu duyurdu. Sarsıntının yerin 9,8 km derinliğinde olduğu bildirildi.

  11.01’de meydana gelen depremle ilgili, AFAD’ın açıklamasında depremin şiddeti 4,6 olarak açıklandı. Deprem, İstanbul’un sahil şeridi başta olmak üzere büyük bir kısmında da hissedildi.

  11.01’deki depremin ardından yine Silivri açıklarında 11.57’de bir 3.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

  AFAD: OLASI İSTANBUL DEPREMİNİN MEYDANA GELECEĞİ FAY KOLU ÜZERİNDE

  AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, depremin, olası İstanbul depreminin meydana geleceği Marmara Denizi Kuzey Anadolu Fay kolu üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Nurlu, “Marmara Denizi çevresinde son bir haftada 27 deprem meydana geldi. Bu depremler arasında en büyüğü 4.6. 4,6 büyüklüğündeki depremin ardından artçı üç deprem meydana geldi. Meydana gelen deprem Marmara Denizi Kuzey Anadolu Fay kolu üzerinde meydana geldi. Olası İstanbul depremi bu fay üstünde meydana gelecek. Bu aktiviteyi gözlemlemekteyiz. Orta kuvvette hissedilmiştir. Yapılarda herhangi bir hasar oluşturmaz, vatandaşlar tarafından hissedilir” diye konuştu.

  Uzmanlar İstanbul’daki deprem hakkında ne dedi?

  DEPREM BİLİMCİLERDEN AÇIKLAMA

  İstanbul’da yaşanan depremin ardından CNN Türk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Orhan Tatar ” Yaşanan deprem öncü müdür?” sorusuna ”Son bir haftalık deprem aktivitesine baktığımızda toplam altı tane var. Bu son bir hafta içerisinde olan depremlerin en büyüğü oldu. 4,6 büyüklüğündeki bu depremin hasar yaratma gücü yok” şeklinde yanıt verdi. Tatar,  İstanbul’u beklenen bu büyük depreme hazırlamamız gerekiyor. Denizde olması önemli. Karaya uzaklığı yaklaşık 20 km metre.  Bunlar bizim için uyarıcı depremler, gelecekte beklediğimiz büyük deprem için uyarıcı niteliğinde” dedi.

  Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım ise Büyükçekmece ile Tekirdağ arasındaki hatta dikkat çekti. Yıldırım “Marmara’daki fayın bir kolu hareket etmiştir. Büyüklüğü fazla olmayan bir deprem. Daha çok dikkat edilmesi gereken, kırılacak kesimin Büyükçekmece ile Tekirdağ arasındaki hat. O çok önemli. Depremin ne zaman olacağı, kaç büyüklüğünde olacağı değil bina temellerimizin sağlam olması gerekiyor. Şartnameye uygun yapılan binalarımızda deprem sırasında dışarı çıkmasına gerek yok. Sığ bir deprem yaşandı. Sahillerde daha çok hissedildi. Ana karada bu çok hissedilmedi. Büyük hasar verecek bir deprem değildi” dedi.

  ‘TETİKLEME DEĞİL, DEPREM YARATACAK KOLLARDAN BİRİ ÜZERİNDE’

  Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, yaşanan depremin İstanbul depremine neden olacak kollardan birinde gerçekleştiğini belirtti. Barış, “Bu tetikleme değil. İstanbul’da deprem yaratacak kollardan biri olan kuzey kolda gerçekleşti. Marmara denizinin içerisindeki kuzey kolda olan bir deprem” dedi.

  Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Süleyman Pampal, “İstanbul depremini 17 Ağustos 1999’dan beri konuşuyoruz. Oldukça isabetli yorumlar söz konusu. Marmara’da ayrıntılı çalışmalar gösterdi ki küçük depremlerin olduğu kesim bizim korktuğumuz kesim. Silivri’nin güneyindeki bölgede kırılmamış bir kesim var. 70 kilometre uzunluğu olan bir parça olduğu gündemde. Burası kırılırsa özellikle Avrupa yakasının kıyı kesimini etkileyen büyük bir deprem yaşanacak. Bu depremin üs merkezi kıyıya yakın. Umulur ki bu fay parçası tamamen kırılmasın ve yeniden büyük bir depremi yaşamayalım. Önümüzdeki dönemde yaşayacağız, bunu söylemekte fayda var. Bu bölgede kırılmamış parçanın beklemekte olduğunu, bu kesimde olmasının bir miktar korkutucu olduğunu eklemek istiyorum” dedi.

  SİLİVRİ BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

  Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ise yaptığı açıklamada, ”Bütün yetkililerle görüştük korkulacak bir şey yok ama depremle hem bizim hem de İstanbul bir şekilde yüzleşmesi gerekiyor. Yapı stoklarımız güncellenmesi gerekiyor. Şuana kadar aldığımız can veya mal kaybı haberi yok” ifadelerini kullandı.

  İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

  İstanbul Valiliği Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen depremle ilgili açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada şu ana kadar herhangi bir hasar ihbarı yapılmadığı belirtildi.

  Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından alınan bilgiye göre; Marmara Denizi Silivri Marmara Ereğlisi açıklarında, bugün saat 11.00’de 4.6 Mw şiddetinde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına şu ana kadar herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.”

  DEPREMİN HARİTA KONUMU

  deprem

  Öte yandan, birçok artçı deprem de meydana geldi.

  İŞTE SON DEPREMLER:

  deprem

   

   

  Silivri’de yaşayanlar deprem anını DHA’ya anlattı

  Kadıköy’de bir okulda da deprem anında öğrencilerin okulu boşaltması cep telefonu kameralarına yansıdı.