İstanbul'da 4.2 büyüklüğünde deprem! Deprem uzmanlarından açıklamalar

İstanbul'da 4.2 büyüklüğünde deprem! Deprem uzmanlarından açıklamalar

Marmara Denizi'nde 4.2 büklüğünde deprem meydana geldi. İstanbul Valisi Yerlikaya yaptığı ilk açıklamada; "Deprem sonrasında gelen herhangi bir olumsuz yok" dedi.

Avrupa Sismoloji Merkezi'nin verilerine göre merkez üssü Silivri açıkları olan bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul'un birçok semtinde hissedildi.

Kandilli Rasathanesi'nin aktardığı bilgiye göre; Marmara Denizi'nde 16.36'da yerin 12.9 km derinliğinde 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İstanbul'da da hissedilen deprem paniğe sebep oldu.

AFAD da depremin şiddetini 4,2 olarak ölçerken depremin merkezüssünü Marmaraereğlisi olarak bildirdi.

İstanbul Valisi Yerlikaya yaptığı ilk açıklamada; "Deprem sonrasında gelen herhangi bir olumsuz yok" dedi.

“BUNLAR BÜYÜK DEPREMİN ALIŞTIRMALARI”

Haber Global yayınına katılan Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremle ilgili şunları söyledi:

“Kuzey Marmara’da iki deprem bekliyoruz. Biri Küçükçekmece bir tanesi de Marmara Ereğlisi önü diye. Bu deprem 7 ile 7.2 arasında. Bir hafta önce de Şarköy’de oldu. Aynı kırık üzerinde Tekirdağ kolu üzerinde deprem olmaya başladı. Tekirdağ kolu Büyükçekmece’den başlıyor, buradan Kumburgaz’a oradan Silivri’ye geçiyor. Depremin olduğu yer Tekirdağ kolunun odak noktası. Buradan kırık devam ediyor, Uçmakdere’den Yayaköy’e gidiyor. Bu kez öyle bir izlenim veriyor ki Marmara’nın içinden devam edecek ve Gelibolu kesiminden kırılma yapacak. Bunlar büyük depremin alıştırmaları.”

“HERHANGİ BİR ZAMANDA BUNUN ÜZERİNDE BİR DEPREM OLACAK”

Prof. Dr. Okan Tüysüz ise şu değerlendirmelerde bulundu:

Bilgiler giderek akıyor, daha doğru şeyler söyleme şansına zaman içinde sahip olacağız. Deprem 26 Eylül 2019 depremi ile aynı yerde. Kuzey Anadolu Fayı’nın kollara ayrılarak devam ettiği bölgeye karşılık geliyor. Bölge kritik bir bölge, önemli bir bölge deprem açısından. 17 Ağustos’tan sonra deprem beklentisini hepimiz biliyoruz. Bu da ya ana koldaki küçük bir kırılma ya da ana kola paralel küçük bir kırılma. Bu bakımdan biraz beklemek, depremi takip etmek gerekiyor. Herhangi bir zamanda bunun üzerinde bir büyük deprem olacak, bunun üzerinde bilimsel çalışmalar da onu gösteriyor. Önemli olan, gelecek depreme hazır olmak. Şarköy’de geçen hafta olan depremle bir ilgisi görülmüyor.

Son Dakika Haberleri