İstanbul'da ikinci baro başvurusu resmen yapıldı

İstanbul'da ikinci baro başvurusu resmen yapıldı

‘Hukukun Üstünlüğü’ adlı platform, İstanbul’da ikinci baro kurmak için Türkiye Barolar Birliği'ne resmi olarak başvuruda bulundu

‘Hukukun Üstünlüğü’ adlı platform, İstanbul’da yeni bir baro kurmak için Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) başvuruda bulundu.

Yeni baro ile ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, Hukukun Üstünlüğü Platformu’nu oluşturan paydaşlar şöyle: Tüm Hukukçular Derneği, Hukukçu Hanımlar Derneği, Türk Hukuk Enstitüsü İstanbul Şubesi, Demokrat Hukukçular Derneği, Yeryüzü Adalet ve İnsan Hakları Derneği, Yeryüzü Avukatları Derneği, Hukukçular Derneği ile Uluslararası Hukukçular Birliği, Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi.

Tartışmalı Çoklu Baro yasasının TBMM'de kabul edilmesinin ardından İstanbul'da yeni bir baro kurmak için Türkiye Barolar Birliği'ne ilk başvuru bugün yapıldı. Kurucular kurulundan Avukat Cavit Tatlı, BBC Türkçe'ye "Meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmeler 2 bin katılım sayısına ulaşacağımızı gösteriyor" dedi.

NE OLMUŞTU?

AKP ve MHP tarafından Meclis’e sunulan ve baroların yapısını hedef alan “çoklu baro” teklifi, 11 Temmuz’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiş, 15 Temmuz’da da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

“Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile, avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde en az 2 bin avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilmesinin öne açılmıştı.

Bugün itibariyle barolara kayıtlı avukat sayısı dikkate alındığında birden fazla baro, sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’de kurulabiliyor.