İstanbul'da kayyum eylemi: 'Bu karanlıktan hep birlikte çıkacağız'

Diyarbakır, Van ve Mardin olmak üzere üç ilin seçilmiş belediye başkanlarının Saray tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanmasını protesto...

Nazlı Eda Piyade

Diyarbakır, Van ve Mardin olmak üzere üç ilin seçilmiş belediye başkanlarının Saray tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanmasını protesto eden emek, meslek örgütleri, partiler ve demokratik kitle örgütleri bugün Kadıköy'de "Birlikte kazandık, birlikte savunalım!" demek için bir araya geldi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin 'Birlikte kazandık, birlikte savunacağız. Kayyumlar gidecek!' sloganıyla yaptığı basın açıklamasına CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda CHP ve HDP'li vekil katıldı. Eylemde Emine Bulut ve katledilen kadınlar bir kez daha anıldı.

İSK, KESK, TMMOB ve TTB adına yapılan açıklamada "AKP MHP Koalisyonu tarafından yapılan darbe, yalnızca Kürt halkının iradesine karşı yapılmadı." denilirken  seçme ve seçilme hakkına vurgu yapıldı. "Biz sizleri Tomanın altında alırız, coplarız, böylece vazgeçiririz. Ama bilsinler ki Tomaların altında da kalsak 'seçme ve seçilme hakkı'mızdan vazgeçmeyiz" ifadelerine yer verildi.

İstanbul'da kayyumlara karşı eylem! Eylemlere çok sayıda yurttaş ve milletvekili katıldı. Eyleme katılan bazı milletvekilleri ise şöyle;

Chp Milletvekilleri; Pınar Uzun, Ali Şeker, Zeynel Emre, Onursal Adıgüzel, Turan Aydoğdu, Sezgin Tanrıkulu

Hdp Milletvekilleri; Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Dilan Dirayet Taşdemir, Serpil Kemalbay, Musa Piroğlu, Ahmet Şık