İstanbul’da Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi

İstanbul’da Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi

Bugün İstanbul’da düzenlenecek LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için toplanan yurttaşlara polis müdahale etti. Müdahalenin ardından açıklama yapan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Koordinasyonu gözaltıların olduğunu söyledi.

AFP muhabiri Bülent Kılıç da ters kelepçe yapılarak gözaltına alınanlar arasında.

İstanbul’da düzenlenmesi planlanan ancak bu yıl da yasaklanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için Beyoğlu’nda bulunan Miss Sokak’ta toplanmalar başladı. Mis Sokak’ta toplanan LGBTİ+’lara ise polis müdahale etti. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Koordinasyonu gözaltıların olduğunu açıkladı.

Yasak kararının ardından açıklama yapan Onur Haftası Komitesi ise ‘Sokaklar bizim’ diyerek Taksim’de bir araya gelme çağrısı yaptı.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda, “‘Halkın’ huzur ve güvenliğini korumak’ ve ‘genel ahlakı bozmak’ için 26 Haziran Cumartesi günü saat 17.00’da Taksim’de 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde bir araya geliyoruz!” ifadelerine yer verildi.

TOPLANMALARA POLİS ENGELİ

Taksim’de saat 17:00’de başlaması planlanan yürüyüş için toplanmalar Mis Sokak’ta başladı. Polis, alanda toplanmak isteyenlere müdahale etti.

AFP’den Gazeteci Bülent Kılıç da Mis Sokak’ta gözaltına alınanlar arasında.

Fotoğraf: Hacı Bişkin

Önceki ve Sonraki Haberler
LGBTİQ+