İstanbul'da sayım sona erdi!

İstanbul'da sayım sona erdi!

AKP, sayımların bitmesine 16 sandık kala 40 sandığın yeniden sayılması için itirazda bulundu. YSK'dan yanıt bekleniyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Twitter'dan yaptığı açıklamada AKP ve MHP'nin itirizaları yüzünden yılan hikayesine dönen Maltepe'deki oy sayımının bittiğini duyurdu. Birleştirme tutanakların sabah saatlerinde İl Seçim Kurulu'na verileceği öğrenildi.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından AKP’nin talebi üzerine oyların yeniden sayılmasına karar verilen Maltepe'de, 1089 sandığın tamamı sayıldı ancak sayımın bitmesine kısa süre kala AKP'nin itirazı üzerine 40 sandıkta yeniden sayım kararı alındı. Maltepede sayımın bitmesinin artından birleştirme tutanakların sabah saatlerinde İl Seçim Kurulu'na verileceği öğrenildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu Twitter'dan yaptığı açıklamada AKP ve MHP'nin itirizaları yüzünden yılan hikayesine dönen Maltepe'de oy sayımının bittiğini bildirdi.

Kaftancıoğlu'nun açıklaması şöyle:

''Oyları bir kez de tersten sayacağız diye tutturmazlarsa eğer Maltepe son sandıklar sayıldı ve İstanbul’da yeniden sayım işlemi bitti. Mazbataya gelince 1 Nisan tarihinden itibaren mazbata verilmeliydi, 15 gündür gasp edilen mazbatamızı alacağız yarın..''

'EKREM İMAMOĞLU'NUN BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİĞİ 16. KEZ İLAN EDİLECEK'

Barış Yarkadaş yaptığı açıklamada ''Tüm sandıklar 22.05 itibariyle sayıldı ve bitti. Ancak AKP'nin itirazları üzerine en başta geçersiz oyları sayılan 40 sandık yeniden sayılmaya başlandı. Şuan sayılmamış sadece 34 sandık var. O 34 sandığı da arkadaşlarımız bir iki saat içinde sayarak İstanbul sayımını bir kez daha sonuçlandıracak ve Ekrem İmamoğlu'nun 16. kez Belediye Başkanı seçildiği ilan edilecek.'' dedi

İşte o açıklama:

16 SANDIK KALA AKP'DEN İTİRAZ 

AKP, sayılması beklenen sadece 16 sandık kalan Maltepe'de geçersiz oyların sayıldığı 40 sandığın yeniden ve tamamının sayılması için itiraz etti.

CHP'li eski vekil Barış Yarkadaş, AKP'nin itirazını Twitter hesabından duyurdu.

Yarkadaş'ın paylaşımı şöyle:

"SON DAKİKA: Maltepe'de sayılmayı bekleyen sadece 16 sandık kalmışken, AKP'den yeni bir hamle geldi.

AKP, ilk itiraz sonrası 'geçersiz oyların sayıldığı 40 sandığın yeniden ve tamamının sayılması' için itiraz etti.

İlçe Seçim Kurulu, konuyu YSK'ya sordu. YSK'nın cevabı bekleniyor."

Politika