İstanbul'daki İsraillilere yönelik suikast hazırlığı: 4 şüpheli tutuklandı

İstanbul'daki İsraillilere yönelik suikast hazırlığı: 4 şüpheli tutuklandı

Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına yönelik suikast hazırlığı yapan 5 şüpheliden 4’ü tutuklandı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in açıklamada İstanbul’da bulunan İsrail vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” uyarısının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, operasyon başlattı. İsrailli vatandaşlara yönelik terör saldırısı hazırlığı yaptığı değerlendirilen 5 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin Emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliye sevk edildi.

Savcılıktaki ifadeleri alınan 5 şüpheliden 4’ü “Siyasal ve askeri casusluk” suçundan tutuklanma talebiyle, bir şüpheli ise adli kontrol talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Hakimlikçe 4 şüpheli “Siyasal ve askeri casusluk” suçundan tutuklanırken, bir şüpheli ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

MİT ve polis ekiplerince 23 Haziran'da yapılan operasyonda, Türkiye'deki İsrail vatandaşlarına yönelik eylem hazırlığında bulundukları iddiasıyla 8 İranlı gözaltına alınmış, adreslerde yapılan aramalarda 3 tabanca, 3 susturucu, 2 lazer aparatı, 42 mermi, çeşitli tür ve miktarda uyuşturucu, 6 sahte pasaport, bir miktar para, çok sayıda dijital malzeme ve örgütsel doküman ele geçirilmişti. Suikastta kullanılacağı belirlenen motosiklete de el konulmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı