İstanbullu evden çıkmayınca bir ilçe dışında hava kalitesi düzeldi

İstanbullu evden çıkmayınca bir ilçe dışında hava kalitesi düzeldi

Koronavirüs nedeniyle insanların büyük çoğunluğunun evde kalmasıyla taşıt kullanım oranının azalması, işletmelerin kapanmasıyla tüm Türkiye'de hava kalitesi 2 hafta önceye oranla düzelirken İstanbul'da sadece Sultangazi...

Koronavirüs nedeniyle insanların büyük çoğunluğunun evde kalmasıyla taşıt kullanım oranının azalması, işletmelerin kapanmasıyla tüm Türkiye'de hava kalitesi 2 hafta önceye oranla düzelirken İstanbul'da sadece Sultangazi ilçesinin hava kalitesi düzelmedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle insanların büyük bir çoğunluğunun eve kapanması sonucunda hava kalitesinin gözle görülür bir iyileşme sürecine girdiği görüldü.

SULTANGAZİ DIŞINDA TÜM İLÇELERDE KALİTE YÜKSELDİ

Türkiye genelinde birçok şehirde 2 hafta önce hava kalitesi orta ve hassas derecede ölçülürken, dün saat 11.00 itibariyle aynı bölgede hava kalitesi iyi kalite olarak ölçüldü. Özellikle mega kent İstanbul'da hava kalitesinin Sultangazi dışında tamamen düzeldiği görüldü.

İSTANBUL'DA HAVA KALİTESİ ORTA SEVİYEDEN İYİYE YÜKSELDİ

Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşların eve kapanmaya başlaması motorlu taşıtlarla hareketliliği büyük ölçüde azalttı. Yurt genelinde toplu taşıma ve özel araç kullanımının büyük oranda azalmasının yanı sıra kafeterya ve birçok iş yerinin de kapalı olması sonucu fosil yakıt kullanımı büyük oranda azaldı. Bu durum sonucunda ise hava kalitesi gözle görülür bir şekilde artmaya başladı. Trafik yoğunluğu nedeniyle büyük bir kirliliğin görüldüğü İstanbul'da da hava kalitesinin orta seviyeden iyi seviyeye yükseldiği gözlemlendi.

GÖZLE GÖRÜLÜR DEĞİŞİM

Koronavirüs vakasının henüz görülmediği 5 Mart ile 19 Mart tarihi arasındaki hava kalitesinde gözle görülür bir fark ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Sürekli İzleme Merkezi tarafından ölçülen değerlere göre 5 Mart tarihinde İstanbul dahil olmak üzere yurdun büyük bir bölümünde hava kalitesi orta ve hassas derecedeydi. Ancak koronavirüs önlemleri sonrasında aradan geçen 14 gün içinde hava kalitesi bazı merkezler dışında genel itibariyle iyi kalitede ölçüldü.