İşte dokuz anketin ortalamasına göre partilerin son oy oranları!

İşte dokuz anketin ortalamasına göre partilerin son oy oranları!

Wikipedia, 25 Haziran 2023 veya daha erken tarihte düzenlenecek genel seçim anket sonuçlarını sistemli bir şekilde yayımlıyor. En son aylarda, haziranda sekiz adet ve Temmuz'da da bir adet olmak üzere dokuz adet anket yapılmış.

Bu anketlerin dördünde kararsız oylar dağıtılmış. Beşinde ise dağıtılmamış.

Yeniçağ yazarı Esfender Korkmaz, "Bu anketleri, kararsızlar dağıtılmış olarak ve dağıtılmamış olarak farklı değerlendirmek gerekir" diyor ve ekliyor:

"Çünkü siyasetin yeniden şekillendiği bir konjonktürde, kararsız oyların kararlı oylar oranında dağıtılması yanıltıcı sonuçlar verebilir. Seçime yakın, oyların kemikleştiği bir dönemde kararsızların dağıtılması daha uygun olabilir."

Dokuz anketin ortalamasına göre AKP'nin 2018 genel seçimlere göre oylarında beş puan üstünde bir düşme var.

Korkmaz'a göre, bunun nedeni parti içinde anlaşmazlık sorunu ve en önemlisi de başkanlık sisteminde ortaya çıkan aksaklıklar...

anketAnketlere göre CHP, oylarını birkaç puan artırmış.

"CHP 'nin performansı Ankara ve İstanbul belediyeleri üstünden değerlendiriliyor" diyen Korkmaz, şunları kaydediyor:

"Bu konuda İstanbul ve Ankara ile Türkiye çapında yapılmış anketler var. Aynı şehirlinin kendi başkanını değerlendirmesi daha önemlidir. Bir anket sonuçlarına göre;·   Ekrem İmamoğlu'nu İstanbul halkının yüzde 54,7'si başarılı, yüzde 34,2'si başarısız buluyor. Mansur Yavaş'ı Ankara halkının yüzde 60,5'i başarılı yüzde 30.2'si başarısız buluyor."

Sistem tercihi konusunda da nisan ve haziran aylarında iki yeni anket yapıldığını hatırlatan Korkmaz, bu iki anketin ortalamasını ise şöyle aktarıyor:

Başkanlık sistemini isteyenler: Yüzde 38,6

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi isteyenler: Yüzde 55,4