İşte en güncel erken seçim anketi!

İşte en güncel erken seçim anketi!

Mediar Araştırma Şirketi, 21-22 Nisan tarihlerinde 27 ilde bir anket yaparak erken seçim kararının, kamuoyunda nasıl değerlendirildiğini ortaya koydu.ERKEN SEÇİM KARARI DOĞRU MUÇıkan sonuca göre, erken seçim kararının; muhalefet...

Mediar Araştırma Şirketi, 21-22 Nisan tarihlerinde 27 ilde bir anket yaparak erken seçim kararının, kamuoyunda nasıl değerlendirildiğini ortaya koydu.

ERKEN SEÇİM KARARI DOĞRU MU
Çıkan sonuca göre, erken seçim kararının; muhalefet partilerinde olduğu kadar seçmenler nezdinde de beklenmeyen bir gelişme olarak algılandığı gözlendi.

"Erken seçim kararı alınması sizce doğru mudur" sorusuna, ankete katılanlardan yüzde 52.64'ü "hayır" cevabını verdi. "Evet" oyu ise, yüzde 34.09 olarak kaldı...

ERKEN SEÇİM KARARININ ALINMA NEDENİ...

"Erken seçim kararı alınmasının nedenleri sizce nelerdir" sorusuna, ankete katılanların, yüzde 42.05'i ekonominin durumu derken, yüzde 35.16'sı ise muhalefeti hazırlıksız yakalamak olarak görüş bildirdi.

ERKEN SEÇİM KARARI OYUNUZU ETKİLER Mİ

Ankette, "Erken seçim kararının alınması seçimde kullanacağınız oyu etkiler mi" sorusuna, vatandaşların yüzde 78.66'sı "Hayır, aynı partiye/adaya oy vereceğim"derken, yüzde 13.73'ü ise, "Evet, etkiler" şeklinde yanıt verdi.

CUMHURBAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ

Ankette dikkat çeken konulardan biri de, "Cumhurbaşkanı olarak kimi görmek istersiniz" sorusu olurken, yanıtlardan yüzde 35.91'i Tayyip Erdoğan'ı, yüzde 10.21'i Meral Akşener'i, yüzde 5.01'i ise Kemal Kılıçdaroğlu'nu cumhurbaşkanı olarak görmek istediğini ifade etti.

Ankete katılanlardan yüzde 24.20'i ise "aday yok/kararsız" olduğunu belirtti.

HANGİ PARTİYE OY VERMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ

Ankete katılanlara, 24 Haziran seçimlerinde hangi partiye oy vermeyi düşündükleri de soruldu.

Vatandaşların, yüzde 41.96'sı AKP'yi işaret ederken, yüzde 20.69'u ise CHP'yi seçeceğini belirtti. İyi Parti'ye oy atacağını ifade edenlerin oranı ise yüzde 16.46'da kaldı.