İşte gerçek; ‘kimyasal saldırı’ yalanı nasıl hazırlandı?

İşte gerçek; ‘kimyasal saldırı’ yalanı nasıl hazırlandı?

Suriye’nin Duma ilçesinde yapıldığı iddia edilen ‘kimyasal saldırı’ videosu ile ilgili çekimde yer alan kişiler videonun nasıl kurgulandığını kanıtlarıyla anlattı. Yalan bütün açıklığıyla ortaya çıktı

Rusya Savunma Bakanlığı Suriye’nin Doğu Guta bölgesindeki Duma kasabasında rejim güçlerinin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu, saldırıya maruz kalan kişilerle görüşerek, olay bölgesinde araştırma ve çekim yaparak çürüttü. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Konaşenkov, “Bu videonun çekimlerinde doğrudan yer alan kişileri bulmayı ve onlara soru sormayı başardık. Bugün bu kişilerle yapılan röportajı sunuyoruz. Duma’nın sakinleri, kurgu çekimlerinin nasıl yapıldığını, kendilerinin hangi sahnelerde yer aldıklarını ve ne yaptıklarını detaylarıyla anlattı” diye konuştu.

’KİMSEDE KİMYASAL SALDIRI BELİRTİSİ YOK’

Çekimlere katılan kişilerin arasında yerel hastanenin acil servisinde çalışan 2 sağlık uzmanının bulunduğunu belirten Konaşenkov, doktorların ‘hastaneye getirilen hiçbir yaralıda zehirli maddenin neden olduğu belirtilerin bulunmadığını’ aktardıklarını söyledi.

Konaşenkov, “Yaralılara ilk yardım yapılırken bilinmeyen kişiler hastaneye koşarak girdi. Bazılarında video kameralar vardı. Bu kişiler bağırmaya, panik yaratmaya başladı ve orada bulunan herkesin zehirli maddenin etkisine maruz kaldığını bağırarak, herkesin üzerine hortumla su dökmeye başladı.  Hastalar ve akrabaları panik içinde birbirilerinin üzerine su dökmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Tümgeneral Konaşenkov, tüm bu sahneler videoya alındıktan sonra bilinmeyen kişilerin oradan hızlı bir şekilde uzaklaştıklarını da sözlerine ekledi.

Provokasyonun organizasyonunda İngiltere’nin yer aldığını da belirten Konaşenkov, “Londra’nın daha önceden hazırlanan provokasyonu gerçekleştirmesi için 3-6 Nisan tarihlerinde Beyaz Miğferler’e yoğun bir baskı yaptığı konusunda güvenilir bilgiye sahibiz” diye konuştu.

Konaşenkov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın elinde, ‘İngiltere’nin bu provokasyonun organizasyonuna doğrudan iştirak ettiğini gösteren’ başka kanıtların bulunduğunu da sözlerine ekledi.