İşte İstanbul halkının en önemli 3 sorunu: Sığınmacılar, ekonomik sorunlar, konut fiyatları

İşte İstanbul halkının en önemli 3 sorunu: Sığınmacılar, ekonomik sorunlar, konut fiyatları

Her 10 İstanbulludan biri kredi kartı borcunu hiç ödeyemedi

İstanbul Planlama Ajansı, 'İstanbul Barometresi' mayıs ayı raporunu açıkladı. İstanbullularla yapılan ankete göre kentin ilk üç sorunu; yüzde 67.7 ile sığınmacı ve mülteciler, yüzde 55.6 ile ekonomik sorunlar ve yüzde 40.3 ile konut satışı ve kiralama olarak belirlendi.

Rapora göre, ocak ayından beri İstanbullunun gündemi ekonomik sorunlar oldu. Katılımcıların yüzde 46.9'u İstanbul'un gündeminin ekonomik sorunlar, yüzde 33'ü konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artış olduğunu belirtti. Bu konuları Atatürk Havalimanı'nın yıkımına başlanması takip etti.

İstanbulluların yüzde 83.7'si sığınmacı ve mültecilerle gündelik hayat içerisinde karşılaştıklarını belirtti.

Katılımcıların yüzde 62.2'si mayıs ayında yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe yaşadığını belirtti.

Katılımcıların yüzde 69.5'i bu ay içerisinde maddi yetersizlikten ötürü tercih ettiği gıdalardan mahrum kaldı.

Katılımcıların yüzde 54.5'i yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü ifade etti.

Mayıs ayında katılımcıların yüzde 49.9'u geçinemediğini açıkladı.

Yüzde 23.9'u bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 26'sı kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 13.7'si ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini kaydetti.

Mayıs ayında katılımcıların yüzde 41.5'i borç aldığını, yüzde 36.6'sı kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyebildiğini söyledi. Sonuçlar her 10 İstanbulludan birinin kredi kartı borcunu hiç ödeyemediğini gösterdi.

İstanbulluların yüzde 61.4'ü Atatürk Havalimanı ve pistlerinin yıkım kararını doğru bulmadığını belirtti. Yıkım kararını doğru bulan İstanbulluların oranı yüzde 18 oldu. Yüzde 20.6'sı ise fikrinin olmadığını veya kararsız olduğunu belirtti.

İstanbulluların yüzde 45.8'i Atatürk Havalimanı'nın havalimanı faaliyetleri için kullanılması gerektiğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 69'u Atatürk Havalimanı ile ilgili kararlar alınırken tüm İstanbulluların, yüzde 40.8'i İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde 13'ü üniversitelerin, yüzde 12.7'si ise ilgili vakıf ve STK'ların fikrinin alınması gerektiğini savundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam