İşte salgın sonrası yükselecek meslekler

İşte salgın sonrası yükselecek meslekler

Dünya'yı saran Kovid-19 salgını sonrası çok sayıda insan da işsiz kaldı. ZipRecruiter'a göre 8 yeni meslek salgın sonrası giderek yükselecekler arasında.

Dünya'yı saran Kovid-19 salgını sonrası birçok şirket kapanırken çok sayıda insan da işsiz kaldı. ABD merkezli iş arama platformu ZipRecruiter'a göre 8 yeni meslek salgın sonrası giderek yükselecekler arasında.

İş arama platformu ZipRecruiter'ın CNBC için hazırladığı rapora göre yeni dönemde şirketlerin aldığı sağlık önlemleri kapsamında personelin ve müşterilerin işlerini kolaylaştırılacak kişilere ihtiyaç duyulacak.

ZipRecruiter, önümüzdeki günlerde talebin artacağı 8 mesleği şöyle:

Kovid-19 testçileri : Virüsün bulaşıp bulaşmadığını anlamak için fabrikalar ve ofislerde de test yapılmasını kolaylaştırmak için bir kişiye ihtiyaç duyulacak.

Kovid hastası bakıcıları: Yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar için yüzde 90 oranında risk barındırması, hasta bakıcıların önemini artırdı.

Virüs takipçileri: Evden, tam ya da yarım zamanlı devam ettirilen bu işin tanımında, "potansiyel hastaları" tek tek aramak, kuralları anlatmak ve test günü ayarlamak bulunuyor.

Ateş ölçücüler : Personelin ve müşterilerin ateşlerinin ölçülmesi kapsamında yeni meslekler arasında yer alıyor.

Güvenlik güçleri: Dışarıda sosyal mesafenin korunup korunmadığını güvenlik güçleri tarafından kontrol edildiği için bu meslekte dikkat çekenler arasında.

Ekran üreticileri: Dünya istihdamının çoğu ya işsiz kaldı ya da evden çalışma alışkanlığı kazandı. Evden çalışanlar ya da evden eğitim görenlerin kullanacağı ekranlar, göz sağlıkları için önem kazandı.

Maske üreticileri: Devlet müdahalelerini zorunlu kılan maskeler, birçok uzmana göre yıllarca kullanılmaya devam edebilir.

Zoom uzmanları: "Güvenlik ihlali" iddialarıyla uğraşsa da şu dönemde evden çalışanların, akrabalarını, arkadaşlarını aynı anda aramak isteyenlerin, önemli toplantıların en fazla tercih edilen adresi oldu.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ekonomi