İşte SP'nin anketlerine göre AKP'nin kemik oyu

İşte SP'nin anketlerine göre AKP'nin kemik oyu

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçime günler kala, siyasi partiler de muhtemel oy oranlarını belirlemek için kamuoyu araştırmalarına hız verdi. Saadet Partisi tarafından yaptırılan son kamuoyu araştırmasına göre, AKP'nin kemik...

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçime günler kala, siyasi partiler de muhtemel oy oranlarını belirlemek için kamuoyu araştırmalarına hız verdi. Saadet Partisi tarafından yaptırılan son kamuoyu araştırmasına göre, AKP'nin kemik oyu yüzde 24. AKP-MHP tarafından kurulan 'Cumhur ittifakı'nın oy oranı ise, yüzde 43-44. 

AKP'NİN KEMİK OY ORANI %24
Cumhuriyet Gazetesi'nden Erdem Gül'ün haberine göre, SP anketinden çıkan bir diğer sonuç ise, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kaldığı. SP lideri Temel Karamollaoğlu'nun açıkladığı araştırmanın sonuçlarına göre, AKP dışında hiçbir partiye oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 24. AKP'ye oy veren ancak son dönemlerde tercihlerini sorgulamaya başlayan yüzde 8'lik bir dilim daha var. Henüz AKP ile köprüleri atmış değil bu kesim ancak diğer siyasi partilerin söylemlerine de kulak kabartıyorlar. Yine de, oy tercihi bakımından AKP'ye daha yakınlar.

Bu tablonun üzerine, Karamollaoğlu'na göre, bir altı puan daha koyulması gerekiyor ki bu da AKP'yi yüzde 38'e getiriyor. İttifakın getireceği oy oranı ise, yüzde 4-5-6 civarında. Bu da, AKP-MHP ittifakını yüzde 42-44 bandına taşıyor.

%60 HAYAL DEĞİL GERÇEKÇİ
Bu noktadan hareketle, Karamollaoğlu, muhalefetin yüzde 45-55 ile Meclis seçimlerinde bir üstünlüğü olacağı görüşünde. HDP'nin de baraj sorunu yok yine bu projeksiyona göre. Hesaplamalar tutarsa, muhalefet AKP-MHP ittifakına 10 puan fark atıyor. Sonuç olarak, muhalefetin yüzde 60'a ulaşması imkansız değil, hatta gerçekçi.

ERDOĞAN'A OLAN DESTEK AKP'YE OLAN DESTEKTEN FAZLA
Anketten çıkan bir diğer sonuç da, Erdoğan'a olan desteğin AKP'ye olan destekten bir parça daha yüksek olması. Ancak bu, seçimden zaferle çıkmayı beraberinde getirebilecek bir destek değil. Bu nedenle de, cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalıyor ve Karamollaoğlu, ikinci tur için kendini şanslı görüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem