İşte Zaman gazetesinin ortağı Tamince'nin beraat gerekçesi

İşte Zaman gazetesinin ortağı Tamince'nin beraat gerekçesi

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iş insanı Fettah Tamince hakkında 'FETÖ’ye yardım etmek' suçlamasından verdiği beraat kararının gerekçesi ortaya çıktı.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iş insanı Fettah Tamince hakkında 'FETÖ’ye yardım etmek' suçlamasından verdiği beraat kararının gerekçesi ortaya çıktı.

Tamince'nin Konya'da Selçuk Üniversitesi'nden aldığı bir alışveriş merkezini 'FETÖ'nün kurduğu' belirtilen Mevlana Üniversitesi'ne 2008'de ücretsiz tahsis etmesi eyleminin sabit olduğunu belirten mahkeme, "Sanığın söz konusu eylemi, eğitim faaliyetinde bulundukları için hayır amaçlı yapıldı. Sanık, 2008 yılında örgütün varlığından haberdar değildi. Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmedi" dedi.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Fettah Tamince, 2008'de anlaştığı Selçuk Üniversitesi'nden otel ve alışveriş merkezi kiraladı. Binaya Rixsos olarak uygulama oteli açan Tamince, buradaki Truva AVM'yi ise Mevlana Üniversitesi'ni kuran Gevher Sultan Vakfı'na (GESAV) kiraladı. Vakıf da AVM'de Mevlana Üniversitesi'ni kurdu. Ancak bir süre sonra Tamince, Mevlana Üniversitesi'nden kira almamaya başladı ve geçmiş borçları da sildi. Konya Başsavcılığı, 2015 yılında 74 kişiye açtığı davada, Fettah Tamince'nin bu olaydan dolayı 'FETÖ’ye yardım ve üyelikten' cezalandırılmasını istedi.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde savunma yapan Tamince, üniversiteye verilen arazinin üzerindeki AVM'yi üniversiteye ücretsiz tahsisinin nedenini ‘düzenli işlemiyordu, sürekli zarar ediyordu’ diyerek açıkladı. GESAV heyetinin sözleşme imzaladıktan bir yıl sonra kendilerine geldiğini anlatan Tamince, "Kirayı ödeyemediklerini anlattı. Ya kirada indirim ya da hiç kira almamamı söylediler. Ben kira öncesi alışveriş merkezi zaten zarar ettiği için açılan kurum da eğitim kurumu olduğundan alacağımdan vazgeçtim ve karşılıksız olarak AVM'nin özel üniversitesi kampusu olarak faaliyet göstermesine onay verdim" diye konuştu.

Antalya'daki soruşturmada 'cemaat evleri'nde kaldığı, maddi yardımda bulunduğunu beyan eden Tamince, Konya'daki savunmasında ise "Anılan terör örgütüyle hiçbir ilişkim bulunmamaktadır" dedi. Tamince, 'FETÖ imamı' olduğu belirtilen Nadir Okşit'in kendisine yönelik 'Tamince, cemaatin sağlam abilerindendir' beyanının da iftira olduğunu söyledi.

Mahkeme, Tamince’nin beraat kararının gerekçesinde şunları kaydetti:

"Eylemleri sabit olsa da sanığın söz konusu eylemlerini ve kirayı bağışlamasını eğitim faaliyetinde bulundukları için hayır amacıyla yaptığını savunması, müsnet suçun oluşumu için suç tarihi itabariyle FETÖ örgütünün varlığından sanığın haberdar olması, kasten bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmesi gerektiği, 2008 yılı itibariyle sanığın örgütün varlığından haberdar olduğuna ve bilerek ve isteyerek yardımda bulunduğuna dair savunmasının aksine mahkûmiyetine yeterli her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği, bu nedenle sanığın müsnet suçları işlediği sabit olmadığından sanığın beraatine karar verilmesi gerekmiştir."

ERDOĞAN'IN AVUKATI SAVUNDU, AKM İHALESİNİ ALDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la, ihalesini aldığı Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) temel atma törenine katılan Tamince’yi mahkemede Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın avukat eşi Gülçin Kıratlı savunmuştu. Tamince’nin Antalya’da takipsizlikle sonuçlanan soruşturmasında ise avukatı, Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle olmuştu.

KILIÇDAROĞLU: TAMİNCE'YE DOKUNULMUYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tamince'nin beraatine ilişkin yaptığı açıklamada, "17-25 Aralıktan sonra bu beyfendi, Pensilvanya'ya gider. Kime gittin, neden gittin diye sorunca isimlerini hatırlamıyorum diyor. Ailesi Bankasya'ya para yatırıyor ama buna kimse dokunuyor. Ama Bank Asya'nın önünden biri geçtiyse tutukladılar" demişti.

"Fettah Tamince'nin avukatları Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarıdır da ondan dokunulmuyor" diyen Kılçdaroğlu şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bununla ilgili çok sayıda kişiler bunun Gülen Cemaati'nin unsuru olduğunu zaten söylüyorlar. Peki kardeşim sen buna FETÖ terör örgütü diyorsan, bu adam nasıl oluyor da dışarıda, nasıl oluyor da askeri öğrenciler içeride? Örgüte ait olduğu söylenen üniversitelerin tamamı kapatıldı ama Tamince'nin üniversitesi kapatılmadı, sadece ismi değiştirildi. Tamince'ye kim destek veriyor? Ben size gerçeği söyleyeyim; Fettah Tamince'nin avukatları Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarıdır da ondan dokunulmuyor. Dün de AKM temel atma töreninde ihale verdiler bu kişiye. Aynı protokol masasına Rıza Zarraf'ı da oturtmuş

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika