İsveç Başbakanı, Finlandiya ile farklı aşamalarda NATO üyesi olabileceklerini söyledi

İsveç Başbakanı, Finlandiya ile farklı aşamalarda NATO üyesi olabileceklerini söyledi

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İsveç ve Finlandiya'nın değişik aşamalarda NATO üyesi olabileceğini kaydetti.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İsveç ve Finlandiya'nın değişik aşamalarda NATO üyesi olabileceğini kaydetti.

Aftonbladet gazetesi de dahil olmak suretiyle mahalli basında yer alan haberlere nazaran, Kristersson, ülkesinin NATO üyelik başvurusu hakkında düzenlemiş olduğu basın toplantısında, "İsveç ve Finlandiya'nın farklı aşamalarda (üyeliğinin) onaylanması söz konusu olabilir." dedi.

Kristersson, kendisinin ve İsveç'in NATO baş müzakerecisi Oscar Stenstrom'un son haftalarda ittifak üyeliğinin farklı aşamalarda gerçekleşme olasılığının arttığı izlenimi edindiklerini kaydetti.

Söz konusu durumun ortaya çıkması halinde İsveç'in buna "hazırlıklı olduğunu" belirten Kristersson, Finlandiya'nın NATO'ya kendilerinden ilkin katılma ihtimalinin arttığına dikkati çekti.

Kristersson, İsveç'in üyeliğine dair son kararın Türkiye'ye ilişik bulunduğunu vurgulayarak Finlandiya'nın NATO'ya İsveç olmadan girmesi benzer biçimde bir durumla başa çıkmaya hazır bulunduğunu sözlerine ekledi.

Ukrayna ile Rusya içinde 24 Şubat 2022'de süregelen cenk sebebiyle benzer bir işgalden sakınmak için NATO güvenlik şemsiyesine dahil olmak isteyen Finlandiya ve İsveç, bu mevzuda adımları da beraber atma sonucu almış ve üyelik başvurusunu Brüksel'de beraber yapmıştı.

Ancak Türkiye, bu ülkelerde terör örgütü PKK/YPG/PYD ve FETÖ'ye verilen destek sebebiyle NATO üyeliklerine karşı çıkmış; Türk vatandaşlarını ve Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerinin faaliyetlerinin engellenmesi, terörden aranan yada hükümlü kişilerin iadesi, müdafa endüstri ürünlerinin ihracatındaki kısıtlamaların kaldırılması benzer biçimde mevzularda somut ve kalıcı adımlar atıldığını görmek istediğini belirtmişti.

İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi 30 ülkenin de onayını gerektiren katılım için Macaristan ve Türkiye'den hemen hemen onay almadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.