İsveç, işverenlere yapılacak desteği 13 milyar Euro'ya yükseltti

İsveç, işverenlere yapılacak desteği 13 milyar Euro'ya yükseltti

İsveç, 1 milyon 300 bin işçinin işini koruması için işverenlere 95 milyar Kron yardım yapmayı kararlaştırdı. Sosyal Demokrat Stefan Löfven Hükumeti

İsveç, 1 milyon 300 bin işçinin işini koruması için işverenlere 95 milyar Kron (yaklaşık 13 milyon Euro) yardım yapmayı kararlaştırdı.

İsveç hükumeti, yaklaşık 1 milyon 300 bin işçinin işini kaybetme riskiyle karşılaşmaması için işverenlere 95 Milyar Kron yardım yapmayı kararlaştırdı. Bu uygulama ile, işveren işçi çıkarma yerine iş saatlerini azaltma yoluna gidecek. Meydana gelecek iş kaybıyla, işçi ücretlerinin bir bölümü devlet tarafından karşılanacak.

Sosyal Demokrat Stefan Löfven Hükumeti, bu amaçla işverenlere önce 2,4 Milyar ve 20 Milyar Kronluk yardımlar yaptı. Bu miktarların yetmemesi üzerine yardım 45 Milyar Krona çıkarıldı. Alınan son kararla, işçi çıkarmamaları karşılığında işverenlere yapılacak yardım 95 Milyar Krona yükseltildi.

Uygulamadan 2020 yılında kademeli olarak 1 milyon 300 bin işçi işsiz kalma riskinden kurtulacak.

Maliye Bakanı Magdalena Anderson, yaptıp konuyla ilgili açıklamada şunları söyledi:

’’Hükumet olarak çok kapsamlı bir reformu hayata geçirdik. Bunu yapmamış olsaydık, yüz binlerce işçimiz işsiz kalma riskiyle karşı karşıya kalacaktı. Uygulamadan ilk aşamada, ekonomik durumu zayıf işverenler yararlanacak ve yaklaşık 550 bin işçi işsiz kalma riskinden kurtulacak. Yürürlüğe koyduğumuz reform paketiyle, bir işveren işçisini işten çıkarmak yerine çalışma saatini yüzde 80 a kadar azaltabilecek. Bunun karşılığında biz de işverene yardım yaparak iş kaybını önlemenin yanısıra işçi ücretinin bir kısmını da karşılamış oalcağız. Böylece, iş saati geçici olarak azaltılan işçi az çalışsa da yine normal maaşını almayı sürdürecek.Uygulamadan, kademeli olarak 1 milyon 300 bin işçimiz yararlamnacak.’’

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya