İsveç'te hastalar ilaç amaçlı esrar alabilecek

İsveç'te hastalar ilaç amaçlı esrar alabilecek

MUSTAFA SÖNMEZ/İSVEÇİsveç Televizyonu’nun haberine göre Devlet İlaç Kurumu bu amaçlı kullanım için iki hastaya başvurusuna ''olur’  vermiş durumda. SVT’ye konuşan doktor Claes Hultling, “Bu durum dünyayı değiştirmeyecek...

MUSTAFA SÖNMEZ/İSVEÇ

İsveç Televizyonu’nun haberine göre Devlet İlaç Kurumu bu amaçlı kullanım için iki hastaya başvurusuna ''olur’  vermiş durumda. SVT’ye konuşan doktor Claes Hultling, “Bu durum dünyayı değiştirmeyecek fakat bir avuç insan için dünya değiştirecektir'' diyor.

Bu durum İsveç’te ilk defa oluyor. Hastalar ilaç amaçlı kullanmak üzere doktoru tarafından reçete ile eczanelerden esrar alabilecekler. Esrar acı dindirmek ve pişmanlık hissini hafifletmek amacıyla hastalara verilebilecektir. Geçen yıl evinde kendisi için esrar yapımında kullanılan kenevir yetiştiren Anders Thörn''nün cezasını Yüksek Mahkeme uyuşturucu suçundan onamıştı.

Anders Thörn, Devlet İlaç Kurumu’nun bu kararını oldukça olumlu bularak, “İnsanın inanası gelmiyor. Biz bir buçuk yıl hergün bu iş için mücadele verdik. Şimdi gerçekten rahatlıyabilirim ve acılarımdan kurtulup günlük yaşamıma tekrar dönebilirim'' ifadelerini kullanıyor.

Devlet İlaç Kurumu’nda kliniksel ilaçlar üzerinde raporlar yazan Karl Mikael Kälkner, olayın olumlu olduğunu ama bunun genelleştirilemeyeceğini  ve bu durumun çok sınırlı tutulacağına dile getiriyor.

unnamed-184.jpg

Kälkner, “Kararın içeriği olarak biz, iki kişiye izin verdik. Onlar ''bediol’ ilacını alabilecekler. Bu ilaç kenevir bitkisinin kurutulmuş biçimidir. İlaç olarak esrar için recete yazımı herkese açık bir biçimde olmayacak'' diyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık