İsveç'te korona krizi sonrası şoke eden sonuçlar: Anketlerde Sosyal Demokrat Parti sürprizi yaşanıyor

İsveç'te korona krizi sonrası şoke eden sonuçlar: Anketlerde Sosyal Demokrat Parti sürprizi yaşanıyor

İsveç’te koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 5 bine yaklaşmasına karşın, iktidardaki  Sosyal Demokrat Parti'nin (S) oylarında yüzde 9 oranında artış sağlandı. 

İsveç’te, ölü sayısı 5 bine yaklaşmasına karşın, iktidardaki  Sosyal Demokrat Parti (S) oylarında yüzde 9 oranında artış sağlandı...

Ali Haydar NERGİS 

Koronaya karşı ne maske kullanılıyor, ne eldiven takılıyor, ne de fiziki mesafe korunuyor.  Herkes normal günlük yaşamını sürdürüyor ve korunma önlemlerini kendisi almak zorunda.

Koronaya karşı mücadele de kaderiyle baş başa bırakılan İsveç halkının tepkisi beklenirken tam tersi oldu. Yapılan kamuoyu yoklamalarında iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (S)’ nin oylarında patlama yaşandı. Seçimlere 2 yıl kala, Sosyal Demokrat Parti oylarını yüzde 8.7 oranında arttırdı.

4 yılda bir yapılan seçimlerde, 2018 yılında yüzde 28.26 oranında oy alan Sosyal Demokrat Partisi'nin oyları zamana gerileyerek yüzde 23 lere kadar düşmüştü. Ancak, korona süreci ile birlikte parti oyları yeniden tırmanışa geçti ve  yüzde 33.7’ye ulaştı.

Irkçı parti, İsveç Demokratları'nın oyları ise yüzde 5.6 oranında azaldı.  Sosyal Demokrat Parti, merkezdeki ve sağdaki diğer partilerden de oy aldı.

Kamuoyu yoklamasına göre partilerin adıkları oy oranları şöyle;

 • Sosyal Demokrat Parti (s): % 33,7 (+8,7)

  Moderat Parti (m): % 20,1 (+1,7)

  İsveç Demokratları (SD): % 17,1 (-5,6)

  Sol Parti (v) : % 8,2 (-0,4)

  Hristiyan Demokratlar (KD): % 6,2 (-0,4)

  Merkez Parti ( c) : % 6,0 (-1,4)

  Çevre Partisi (mp): % 4,1 (-1,1)

  Libareller (L): % 3.3 (-0,5)

  Kararsız : % 12

İSVEÇ’TE ÖLÜ SAYISI 4.500 E DAYANDI

Bu arada, İsveçte koronadan ölenlerin sayısı 5.000 sınırına dayandı.  İsveç’te, koronaya karşı politikalar, bağımsız bir kurum olan Halk Sağlığı Genel Müdürülüğü tarafından belirleniyor ve uygulanıyor. Yasalara göre, Hükumetin, Halk Sağlığı Genel Müdürülüğü’nün yetkilerine müdahale hakkı bulunmuyor. Kurumun yetkisine ancak parlamentoda bütün partilerin ortak kararıyla müdahale edilebiliyor.  Bu yüzden, halk koronaya karşı yürütülen başarısız mücadeleden dolayı hükumeti suçlamıyor. Başarısızlık, iktidardaki sosyal demokrat partinin oylarını olumsuz etkilemiyor. Halk, bu dönemde, hükumete daha fazla güven duydu ve devlet politikaları etrafında kenetlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika