İtalya Başbakanı Mario Draghi, Erdoğan'a “diktatör” dedi: “Erdoğan diktatör ama İtalya’nın çıkarları için işbirliği yapıyoruz”

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Erdoğan'a “diktatör” dedi: “Erdoğan diktatör ama İtalya’nın çıkarları için işbirliği yapıyoruz”

İtalya başbakanı Mario Draghi, Avrupa Komisyonu başkanı Ursua Von Der Leyen’i sandalyesiz bırakan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında kısa ve öz konuştu; “Erdoğan, diktatör”.

İtalya ile Türkiye arasında siyasi ve diplomatik gerilime neden olan Avrupa Birliği misyonunun Ankara ziyaretinin yankıları Çizme’de devam ediyor.

Corriere della Sera, La Repubblica, La Stampa gibi merkezdeki gazeteler, Draghi’nin yorumuna destek verdi, 8 nisan tarihli La Repubblica, “Erdoğan’dan maço tören” başlığını atarken, Corriere della Sera, “Ursula von der Leyen ayakta kaldı, Erdoğan’dan çalım” diye yazdı.

İtalyan medyası von der Leyen krizinde, bir tek Erdoğan’ı değil, AB konseyi başkanı Charles Michel’i de hedef aldı. Merkez sol ve sağ çizgideki gazeteler Draghi’nin “diktatör” çıkışı yorumuna katılırken, Matteo Salvini’nin genel sekreterliğini üstlendiği sağcı Lig partisi (Lega) ile Giorgia Meloni’nin lideri olduğu Fratelli d’İtalia, “Diktatör Erdoğan” yorumuna katıldıklarını duyurdu.

Türkiye’de çiğnenen insan hakları, iptal edilen İstanbul sözleşmesi, ülkenin içinde bulunduğu siyasi, ve ekonomik kriz, öğrenciler, kadınlar ve gazetecileri hedef alan baskılar, Cumhuriyet yönetiminden uzaklaşılması gibi konularda üç maymunları oynayan AB misyonu, Mario Draghi’nin dün açıkça dile getirdiği gibi, “Erdoğan bir diktatör olsa da biz İtalya’nın çıkarlarını gözetmek adına ve Avrupa’ya yönelik göçmen akınına set çekmek için Türkiye ile işbirliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanda Erdoğan bir yanda Charles Michel ve ayakta kalan Ursula von der Leyen… İtalya-Türkiye arasında arasındaki gerilim konusunda farklı bir yorum ise Komünist Rifondasyon partisinin genel sekreteri Maurizio Acerbo’dan geldi. “Sorun, faşist Erdoğan’ın Ursula von der Leyen’i divana oturtmak zorunda bırakması değil, Avrupa Birliği’nin mültecileri sınırlarından uzak tutmak adına Türkiye’deki rejimi yeniden finanse etmesi.”

Mario Draghi’nin dümenindeki İtalya, Erdoğan-Michel ve von der Leyen üçlüsünün koltuk-divan pandoniminde, Erdoğan’a “diktatör” diye seslense de, komünist gazete Contropiano, Erdoğan’lı Türkiye’nin insan hakları, mülteciler, Libya ve doğu Akdeniz’deki sınırlar konusunda istediğini yaptığını, AB'nin her şeye göz yumduğunu yazdı.

Corriere della Sera gazetesinde İl Caffe’ adli köşesinde gündemin nabzını tutan Massimo Gramellini, “Sofagate” başlıklı yazısında, “Erdoğan, Erdoğan, zaten biliniyordu. Ama Michel de Michel. Türk despotu, Avrupa’nın iki yöneticisini makamında kabul ediyor. AB komisyonu yöneticisi von der Leyen ile Avrupa Konseyi başkanı Charles Michel.” Erdoğan’ın von der Leyen’i eş geçmesine ve Michel’i oturmaya davet etmesine içerleyen Gramellini, “Bir an için ayakta kalan von der Leyen’in bu iki adamı tokatlamasını geçirdim içimden” diye yazdı tepkisini.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya