İtalya'da bazı TikTok hesapları engellendi

İtalya'da bazı TikTok hesapları engellendi

İtalya, 10 yaşındaki bir çocuğun TikTok bünyesindeki “blackout challenge” olarak bilinen nefessiz kalma oyunu sırasında hayatını kaybetmesinin ardından, soruşturma başlattı.

İtalya’nın Palermo kentinde video paylaşım ağı TikTok’ta “blackout challange” adlı nefessiz kalma meydan okumasında 10 yaşındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetti. Ufak kızın cesedi, boğazına doladığı kemerle boğulmuş halde bulundu. Böyle trajik bir olayın yaşanmasının ardından yetkililer harekete geçti. Tiktok’a karşı açılan soruşturma bazı yasaklamalarla sonuçlandı. TikTok’un hüküm ve koşullarına göre, kullanıcılar en az 13 yaşında olmalıdır. Ufak kızın cesedi çarşamba günü, cep telefonuyla aile banyosunda beş yaşındaki kız kardeşi tarafından keşfedildi. 10 yaşındaki kız kısa süre sonra Palermo hastanesinde öldü.

İtalya, TikTok uygulamasını bazı kullanıcılara kapattı!

Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu TikTok, Cuma günü yaptığı açıklamada, sitesinde kızı bu tür bir zorluğa katılmaya teşvik edebilecek herhangi bir içeriği tespit edemediğini belirtti. Bir TikTok sözcüsü, “TikTok topluluğunun güvenliği mutlak önceliğimizdir, bu nedenle tehlikeli olabilecek davranışları teşvik eden, destekleyen veya yücelten hiçbir içeriğe izin vermiyoruz” dedi. Kızın ailesi La Repubblica gazetesine, başka bir kızın kız kardeşinin “bilinç kaybı oyununu oynadığını” açıkladığını söyledi.Kızın babası gazeteye, “Hiçbir şey bilmiyorduk,” dedi.”Bu oyuna katıldığını bilmiyorduk. (Kızımızın) dans etmek, videolara bakmak için TikTok’a gittiğini biliyorduk. Bu vahşeti nasıl hayal edebilirim? ” dedi.

İtalya’nın veri koruma kurumu Aralık ayında TikTok aleyhine “küçüklerin korunmasına dikkat edilmediğini” iddia ederek ve çok küçük çocukların video uygulamasına kaydolma kolaylığını eleştirerek dava açtı. 2018 yılında küreselleşen TikTok, hızlı başarısını popüler müziğe karşı taklitleri, mesajları ve kısa dans ya da komedi video performansları üzerine inşa etti. Hangi içeriğin hangi kullanıcının ilgisini en çok çekeceğini belirleyen bir algoritmaya sahip. Genç kızın ölümü İtalya’da sert tepkilere neden oldu ve sosyal ağların daha iyi düzenlenmesi çağrısında bulunuldu. İtalya parlamento çocuk koruma komisyonu başkanı Licia Ronzulli, “Sosyal ağlar, herşeye izin verilen bir orman olamaz” dedi.

Pinterest hikayeler özelliğini test ediyor!

Bilim Teknoloji