İtalyan kanalı Esad’la yaptığı söyleşiyi yayınlamadı! İşte Esad’ın yayınlanmayan Türkiye açıklaması

İtalyan kanalı Esad’la yaptığı söyleşiyi yayınlamadı! İşte Esad’ın yayınlanmayan Türkiye açıklaması

İtalyan Rai News 24 kanalı, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la Türkiye'nin Suriye'deki varlığı konusunun ele alındığı bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşinin yayınlanmaması üzerine, Suriye Cumhurbaşkanlığı basın servisi, Rai...

İtalyan Rai News 24 kanalı, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la Türkiye'nin Suriye'deki varlığı konusunun ele alındığı bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşinin yayınlanmaması üzerine, Suriye Cumhurbaşkanlığı basın servisi, Rai News 24 kanalına erteleme kararı sebebiyle tepki gösterdi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, 26 Kasım tarihinde İtalya merkezli Rai News 24 kanalının genel müdürü Monica Maggioni'yle bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi'de Türkiye'nin Suriye'den çekilmesi gerektiğini ifade eden Esad, ''Rusya'nın Türkiye ile pazarlık etmesi işgali destekliyor demek değildir. Onlar Türkleri Suriye'den çıkmaları konusunda ikna etmek için bir rol oynamayı istediler.'' dedi.

Rusların Suriye'nin egemenliği konusunda pazarlık etmeyeceğini ifade eden Esad, ''Uzun vadede Türkiye'nin çekip gitmesi gerekiyor, bundan şüphe yok.'' ifadesini kullandı.

SÖYLEŞİ YAYINLANMADI

Söyleşinin 2 Aralık'ta hem Rai News 24 kanalında hem de Suriye'nin ulusal medya kuruluşlarında yayınlanmasına birlikte karar verilmişti ama İtalyan kanalı söyleşiyi yayınlamadı.

Suriye Cumhurbaşkanlığı basın servisinden 8 Aralık'ta yapılan açıklamada, İtalyan kanalından 2 Aralık sabahı açık bir sebep göstermeksizin yayını erteleme talebi geldiği belirtildi.

Açıklamada, söyleşinin daha sonra ne zaman yayınlanacağına dönük bir tarih belirtilmediği de aktarıldı.

Cumhurbaşkanlığı, bu durumu Batı'nın 'Suriye hakkındaki gerçekleri gizleme çabalarının bir başka örneği' olarak nitelendirdi.

Açıklamada, "Eğer Rai News 24 söyleşiyi yayınlamayı reddetmeye devam ederse, Suriye Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Medya Ofisi söyleşinin tamamını 9 Aralık 2019 Pazartesi günü, Şam saatiyle sabah 9.00'da yayınlayacak" ifadeleri yer aldı.

Esad'ın söyleşiyi Arapça olarak Suriye devleti televizyonu dahil birçok yerel televizyonda yayınlandı ama Rai News 24'ün söyleşiyi ne zaman yayınlayacağı, hatta yayınlayıp yayınlamayacağı hâlâ belli değil.

Dünya