İttifak sağlandı! 15 CHP'li vekil İyi Parti'ye geçiyor

İttifak sağlandı! 15 CHP'li vekil İyi Parti'ye geçiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile sürpriz bir toplantı gerçekleştirdi. Bu görüşmeden çıkacak sonuç merak içinden beklenirken, son dakika haberi geldi. 15 VEKİL İYİ...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile sürpriz bir toplantı gerçekleştirdi. Bu görüşmeden çıkacak sonuç merak içinden beklenirken, son dakika haberi geldi. 

15 VEKİL İYİ PARTİ'YE GEÇİYOR

CNN Türk'ün son dakika haberine göre CHP'den 15 milletvekili istifa ederek İyi Parti'ye geçiyor. İyi Parti'nin grup kurmasıyla seçime girmesi sağlanacak

CHP ile İyi Parti kurmayları görüşüyor. Saat 16.00'da CHP Sözcüsü Bülent Tezcan ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İyi Parti'ye ziyarette bulunacak. İyi Parti, CHP'li vekillerin katılmasıyla seçime katılma konusundaki tartışmaları noktalamış olacak. CHP Grup Başkanvekili Altay'ın, saat 13.30'da açıklama yapması bekleniyor. İyi Parti'nin Meclis'te 5 vekili bulunuyor. CHP'den istifa edecek olan vekillerin de Altay'ın açıklaması sırasında yanında olması bekleniyor.

CHP'den Genel Merkezin belirlemesiyle istifa edip İyi Parti'ye geçecek olan isimler şöyle:Burcu Köksal, Mustafa Tuncer, Nihat Yeşil, Hüseyin Yıldız, Ahmet Akın, Mehmet Göker, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın, Tufan Köse, Okan Gaytancıoğlu, Tacettin Bayır Çetin Arık, Fatma Kaplan Hürriyet, Ömer Fethi Gürer, Ünal Demirtaş.

lalal.jpgü

SEÇİMLERE GİRME KOŞULLARI

1- Mecliste grubu bulunan siyasi partiler

2- Oylarının toplamı yüzde 5 yapan siyasi partiler

3- 100 bin imza

İyi Parti 20 milletvekili sayısıyla grup kurarak seçimlere katılabilecek.

SEÇİME GİREBİLECEKLER

15 CHP’li milletvekili geçtiği takdirde, 5 milletvekili olan İyi Parti TBMM’de grup kurma sayısına ulaşacak. İyi Parti TBMM grubu olarak cumhurbaşkanı adayını gösterebilecek. Yani 100 bin imzaya gerek kalmadan Meral Akşener’in adaylığını bu şekilde gerçekleştirebilecekler.

CHP'DEN İLK AÇIKLAMA

CHP Milletvekili Tuncay Özkan, "Partimiz CHP’ den 15 milletvekili arkadaşımızın İyi Parti'ye geçeceğine ilişkin haberler doğrudur. 15 dakika sonra TBMM’nde Bülent Tezcan ile Engin Altay konuya ilişkin açıklama yapacaklar." dedi. 

seccccccc.jpg

"DEMOKRASİNİN ÖNÜNE KURULAN TUZAKLARI TEMİZLEME ADIMIDIR"

Bülent Tezcan da ittifaka yönelik açıklamalarda bulundu. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan: ''15 vekilimiz genel başkanımızın talimatiyla İyi Parti'ye geçiyor. Bu tarihi bir görev. Tarih onları partilerinin verdiği görev dolayısıyla demokratik yarışı kurtaranlar olarak yazacak. Bu demokrasinin önüne kurulan tuzakları temizleme adımıdır''

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem