İTÜ’de Sungur Savran ve Mücella Yapıcı’ya yasak

İTÜ’de Sungur Savran ve Mücella Yapıcı’ya yasak

İstanbul Teknik Üniversitesi  (İTÜ) İş Güvenliği Kulübü’nün dün düzenleyeceği “Türkiye’de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği'' başlığını taşıyan ve gazeteci İsmail Saymaz ile akademisyen Sungur Savran’ın...

İstanbul Teknik Üniversitesi  (İTÜ) İş Güvenliği Kulübü’nün dün düzenleyeceği “Türkiye’de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği'' başlığını taşıyan ve gazeteci İsmail Saymaz ile akademisyen Sungur Savran’ın katılacağı etkinlik rektörlük tarafından yasaklandı. 

İş Güvenliği Kulübü’ne etkinliğin yapılabilmesi için konuşmacı Sungur Savran’ın etkinlikten çıkartılması şart koşuldu.İsmail Saymaz da okul yönetiminin Sungur Savran’a yasak koyma kararını protesto ederek İTÜ’ye gelmeyeceğini açıkladı.

İTÜ Rektörlüğü bununla birlikte son bir haftada İTÜ Sosyal Bilimler Kulübü’nün yapacağı etkinlikten konuşmacı İTÜ Mezunu Mücella Yapıcı’ya gerekçe göstermeden yasak koydu, İTÜ Makine Mühendisliği Kulübü’nün de 4.sünü düzenleyeceği mezun sohbetleri etkinliği yasaklandı.

Yasak kararlarının ardından İTÜ  İş Güvenliği Kulübü, Makine Mühendisliği Kulübü ve Sosyal Bilimler Kulübü açıklama yayınladı.

Kulüplerin açıklamaları şöyle:
“Bütün İTÜ’lülere, basına ve kamuoyuna
Kulüp olarak 15 Mayıs Salı günü gerçekleştirmeyi planladığımız, Türkiye'de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği sorunlarını tartışacağımız etkinliğimize konuşmacı olarak araştırmacı gazeteci İsmail Saymaz ile birlikte Sungur Savran'ı davet etmiştik. Sağlıklı, bol tartışmalı ve faydalı bir etkinlik olabilmesi için kulübümüz etkinlik çalışmalarına aylar öncesinden başlamıştır. Bu süre boyunca etkinliğimizin resmi başvurusu, danışman hocamızın ve rektörlük makamına kadar gerekli bütün alt mercilerin imzasından geçmiştir. Kulübümüze etkinlik onay işlemlerinin tamamlandığı bilgisinin gelmesine rağmen etkinliğimiz,  rektörlük makamı tarafından uygun görülmeyerek yasaklanmıştır.

'SUNGUR SAVRAN'IN KATILMAMASI KOŞULUYLA...'
Bu kararın ardından kulübümüz, rektör yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ile görüşmüştür. Bunun üzerine etkinliğimizin izni, Sungur Savran'ın katılmaması koşulu ile verilmiştir. Kulübümüz ile rektörlük arasında gerçekleştirilen görüşme esnasında Sungur Savran'ın rektörlük makamınca uygun bulunmamasına gerekçe olarak, kulübümüze hiçbir geçerli sebep sunulmamıştır. Sungur Savran, daha önce defalarca çeşitli televizyon programlarına konuk olmuş, çeşitli gazetelere yazı yazmış, gerek yurt içinde gerek yurt dışında sayısız etkinlik ve organizasyona konuk olmuş bir aydındır. Ne Kültür Sanat Birliği yönetmeliğine, ne bu yönetmeliğin bağlı olduğu 2547 nolu Yükseköğretim Kanunu'na göre, Sungur Savran'ın engellenmesi için hiçbir sebep yoktur. Sungur Savran'a koyulan bu yasak, rektörlük makamının verdiği keyfi ve siyasi bir karardır. Etkinliğimizin ikinci konuşmacısı İsmail Saymaz da, Sungur Savran’ın engellenmesini protesto ederek etkinliğe katılmayacağını bildirmiştir. Bu durum dolayısıyla 15 Mayıs günü planladığımız etkinliğimizi iptal etmiş bulunuyoruz. İlgilerinden ötürü bütün İTÜ’lülere teşekkür ediyoruz.   

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem