iX5’in küçük hacimli üretimi bu yılın sonunda başlayacak

iX5’in küçük hacimli üretimi bu yılın sonunda başlayacak

BMW ve Toyota arasındaki uzun süredir devam eden otomobil ortaklığı, nispeten daha fazla meyve vermeye yakın.

Autoblog’un açıkladığı gibi, BMW satış şefi Pieter Nota bir röportajda Nikkei’ye, markaların ortaklaşa geliştirilen hidrojen yakıt hücreli araçları 2025’e kadar satmayı hedeflediklerini söyledi. Nota, ne beklenmesi gerektiğine dair bir ipucu vermedi, ancak yakıt hücrelerinin “özellikle iX5 Hydrogen konsepti gibi büyük SUV‘ performansı sunacağını söyledi. iX5’in küçük hacimli üretiminin bu yılın sonunda başlaması bekleniyor.

BMW ve Toyota, Supra spor otomobilinin yakın zamanda yeniden canlandırılması da dahil olmak üzere, yıllar boyunca çok sayıda otomobil üzerinde işbirliği yaptı. Yeşil araç teknolojisi ittifaklarını 2013’ün başında resmileştirdiler, ancak kapsayıcı bir yakıt hücresi sistemi üzerindeki çalışmaları 2020’ye kadar tamamlamayı beklemiyorlardı.

BMW ve Toyota ortak planlarını duyurdu!

Elektrikli araçların çok daha popüler olduğu bir zamanda hidrojenle çalışan araçlar üzerinde çalışmaya devam etmek tuhaf denebilir. Ancak Nota, teknoloji için bunun da gerekli olduğunu söylüyor. Örneğin, elektrikli araçların yeniden şarj edilmesinin birkaç kat daha uzun sürdüğü durumlarda, yakıt hücreli arabalar sadece birkaç dakika içinde yeniden doldurulabilir. Nota ayrıca BMW’nin tüm yatırımlarını tek bir teknolojiye harcamak istemediğini ve hidrojen modellerinin elektrikli muadilleri kadar arz sıkıntısı çekmediğini söyledi. Şirketlerin ortak çalışmasının meyvesi yakında kendini gösterecek.

DARPA, Dünya’nın etrafına bir uydu ağı kurmak istiyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji