İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı: 1 milyondan fazla öğrenci okula aç gidiyor

İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı: 1 milyondan fazla öğrenci okula aç gidiyor

Eğitimci Sevinç Atabay, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında İyi Eğitim” adlı çarpıcı raporu paylaştı.

Eğitimci Sevinç Atabay, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında İyi Eğitim” adlı çarpıcı raporu Sözcü’ye anlattı: “Dünya literatürüne göre 10 yaşında bir çocuğun basit bir metni okuyamaması veya okuduğunu anlamaması, ‘öğrenme yoksulu’ olduğunu gösterir. Türkiye’de 10 yaşına gelmiş her 100 çocuktan 22’si öğrenme yoksulu. Bu çocukların, yüzde 90’ı açlık sınırındaki ailelerin çocukları.”

“İlkokul 4. sınıfların yüzde 40’ı ve 8. sınıfların yüzde 46’sı okula aç ve yorgun gidiyor. Yorgunlar, çünkü okul çıkışı işe gitmek zorunda bırakılıyorlar. Ülkemizde maalesef ki; 6-13 yaş arası 10 milyon 354 bin çocuktan, 1 milyon 358 bini derin yoksulluk yaşıyor. Devlet, özellikle 10 yaş altı aç ve öğrenme yoksulu her çocuk için sorumluluk almak zorunda. Hiçbir çocuk eğitimde geri kalmayıp, yatağa aç yatmamalı!”

İYİ EĞİTİM ŞART

“Türkiye’de çocuklar ortalama 7.8 yıl yani ortaokul 2. sınıfa kadar eğitim alırken, G7 ülkelerinin ortalaması 12.9 yıl ve bizi çok kıskanan Almanya’nın ise 14.2 yıl. Özgür ve yenilikçi birey, çoğulcu ve katılımcı bir toplum için iyi bir eğitime ihtiyacımız var. AKP, çocuklarımızın zihnini ipotek koydu. Oysa eğitim, zihnine özgürleştirmek içindir.”

3 KAT GERİYİZ!

“OECD ülkeleri ilkokulda çocuk başına 8650 dolar, Türkiye 4134 dolar harcıyor. Ortaokulda, onlar 9941 dolar, Türkiye 3491 dolar ayırıyor. OECD ortalaması lisede 9941 dolar iken, Türkiye 3 kat geride 3175 dolarda kaldı. OECD ülkelerinde aileler eğitime yüzde 9 katkı sağlarken, Türkiye’de aileler yüzde 20 harcıyor. Eğitimin yükü ailelerde. ”

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Eğitim