İyi Parti'den Demirtaş çıkışı: 'Serbest bırakılmalı'

İyi Parti'den Demirtaş çıkışı: 'Serbest bırakılmalı'

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, "Ben hukukçu olarak şunu söylüyorum; AİHM bir karar verdiyse, sözleşmede de bir hükmümüz varsa siz ona uyarsınız. Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı. Çünkü sözleşme bunu söylüyor" dedi.

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Haber Global'de katıldığı bir programda, Selahattin Demirtaş hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanması gerektiğini söyledi.

Demirtaş'la ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararına destek veren Erdem, Demirtaş'ın kendisini ilgilendirmediğini söyledi.

Erdem, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine imza attığını, bu yüzden AİHM'in kararının yerine getirilmesinin hukuki bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Türkiye'nin AİHM'le sözleşmesini hatırlatan Erdem, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Demirtaş'ın Demirtaş olması ya da HDP'nin eski Genel Başkanı olması beni ilgilendirmiyor. Ben hukukçu olarak şunu söylüyorum; AİHM bir karar verdiyse, sözleşmede de bir hükmümüz varsa siz ona uyarsınız. Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı. Çünkü sözleşme bunu söylüyor." 

Politika