İYİ Partili Yılmaz'dan Bakan Nebati'ye çağrı gecikmedi: Dilerseniz bir yayında tüm bu konuları tartışabiliriz

İYİ Partili Yılmaz'dan Bakan Nebati'ye çağrı gecikmedi: Dilerseniz bir yayında tüm bu konuları tartışabiliriz

İYİ Partili Bilge Yılmaz, iktidarın IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını iddia etmiş Bakan Nebati ise "Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ilişkin açıklamalar gerçek dışıdır." diyerek iddiaları yalanlamıştı.

Nebati'nin açıklamalarının ardından Yılmaz, “IMF’nin son yaptığı SDR tahsisini kullanmaya kalkarsanız kullanılan tutar üzerinden SDR faizi ödemeniz gerekmektedir“ diyerek Nebati’yi bir yayında tartışmaya davet etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz'ın bir televizyon programında 'Türkiye, IMF'den 6,5 milyar dolar borç aldı' iddialarını yalanlamıştı. Yılmaz'dan Nebati'ye cevap geldi. Yılmaz, "IMF’nin son yaptığı SDR tahsisini kullanmaya kalkarsanız kullanılan tutar üzerinden SDR faizi ödemeniz gerekmektedir." ifadelerini kullandı. Öte yandan Yılmaz, Bakan Nebati'ye "Dilerseniz birlikte katılacağımız bir yayında tüm bu konuları tartışabiliriz. Bu sayede vatandaşlarımızı da gerçek anlamda bilgilendirmiş oluruz." diyerek çağrıda bulundu.

"İktidar IMF'den 6.5 milyar dolar borç aldı"
İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın programında iktidarın IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını iddia etmişti. Yılmaz'ın iddialarını reddeden Nebati, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sayın Prof. Bilge Yılmaz, dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını iddia etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü.

Ben size durumu anlatayım; Uluslararası Para Fonu (IMF) üye ülkeleri desteklemek amacıyla SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağlamaktadır. SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır.

Geçtiğimiz yıl; ABD’ye 112,9 milyar ABD doları, Almanya’ya 36 milyar ABD doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD doları tutarında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir. IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ilişkin açıklamalar gerçek dışıdır."

Yılmaz'dan Nebati'ye cevap


Bakan Nebati'nin açıklamalarının ardından İYİ Partili Yılmaz sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklamalarda bulundu. Yılmaz'ın açıklamaları şöyle;

Sayın Bakan Nureddin Nebati, halkımızı aydınlatma çabanız için teşekkürler. IMF’nin son yaptığı SDR tahsisini kullanmaya kalkarsanız kullanılan tutar üzerinden SDR faizi ödemeniz gerekmektedir. Her ne kadar SDR faizi düşük olsa da bir borç yükü oluşturmakta ve borç ödeme kapasitemizi de olumsuz etkilemekte. Yani SDR bir tür kredi kullanma hakkıdır (Credit Line). Sayın Altaylı’nın programında belirttiğim gibi bir kredi alma hakkı elde ettik. Bu miktarı da Merkez Bankası rezervlerimize ekledik. Detayını öğrenmek isteyenler aşağıdaki linkten 26-30. paragrafları okuyabilirler. Rezerv konusuna girmişken Merkez Bankası 2019-2020 döneminde 128 milyar dolar ve bu sene şu ana kadar 70 milyar dolar döviz satışı gerçekleştirdi. Bu konuda da aynı hassasiyeti göstermenizi ve açıklama getirmenizi bekliyoruz. Son olarak, dilerseniz birlikte katılacağımız bir yayında tüm bu konuları tartışabiliriz. Bu sayede vatandaşlarımızı da gerçek anlamda bilgilendirmiş oluruz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi