İYİ Partili yönetici önerdi: HDP ile ortak çadır kuralım

İYİ Partili yönetici önerdi: HDP ile ortak çadır kuralım

Muhalefetin dört partisi “seçim süreci ve güvenliği'' için bir araya geldi. CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin Adalar ilçe başkanları ve temsilcileri, “seçim süreci ve güvenliği'' başlıklı toplantıda, 24 Haziran’a...

Muhalefetin dört partisi “seçim süreci ve güvenliği'' için bir araya geldi. CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin Adalar ilçe başkanları ve temsilcileri, “seçim süreci ve güvenliği'' başlıklı toplantıda, 24 Haziran’a işbirliği içinde hazırlanma kararı aldı.

Adalar Demokrasi Meclisi’nin çağrısıyla, 14 Mayıs’ta yapılan forum tarzı toplantıda görüşlerini dile getiren dört partinin ilçe başkanları, söz birliğiyle “Bir arada yaşıyoruz, yaşayacağız'' diyerek tabandaki buluşmaya dikkat çekti.     

Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde, kalabalık bir katılımcı topluluğu önünde söz alan ilçe başkanları, OHAL şartlarında KHK’lerle getirilen düzenlemelerin, önceki seçimlerde ve 16 Nisan referandumunda yaşanan ihlâllerin, 24 Haziran’daki baskın seçime ilişkin haklı endişeler doğurduğunu, ancak “bir araya gelerek'' ve “birlikte davranarak'' seçim güvenliğini sağlamanın ve sandıklara sahip çıkmanın mümkün olduğunu vurguladı.  

Saadet Partisi Adalar ilçe başkanı Fesih Taybar “Birlikte hareket potansiyelimiz var, bunu görünür kılarsak büyük bir iş başarmış oluruz'' derken, İYİ Parti Adalar ilçe yönetiminden Haluk Derman, “Biz Adalılar olarak zaten her zaman farklılıklarımızla, bütün çeşitliliğimizle bir arada yaşamayı biliriz'' sözlerini somutlayan bir öneri yaptı:  “Kampanya sırasında ittifak partileri olarak, HDP ile birlikte ortak çadır kurabiliriz.''

'BİRLİKTE EV ZİYARETLERİ YAPALIM'
CHP Adalar İlçe Başkanı Mustafa Kerem Tunç, gönlünden geçenin “Millet İttifakı’nın HDP’yi de kapsaması'' olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında, diğer il ve ilçelerde seçim ve sandık güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak için verilebilecek desteğin önemi üzerinde durdu. HDP Adalar İlçe Eşbaşkanı Katrin Nikolao ise HDP’nin 24 Haziran’da barajı geçmesinin hayati önemini hatırlattı.

İYİ Parti temsilcisi Haluk Derman’ın “ortak çadır'' önerisinin yanı sıra, Saadet Partisi İlçe Başkanı Fesih Taybar’ın “partilerin ev ziyaretlerini birlikte yapması'' önerisinin hem diğer parti temsilcileri hem de katılımcılar tarafından geniş kabul görmesi, tabandaki barış içinde birlikte yaşama ve demokrasi için birlikte hareket etme kararlılığının habercisi niteliğindeydi.

Toplantıda ortaya çıkan ruh halinin özeti, bir katılımcının şu sözüydü: “Savaş denizinde barış adaları olacağız''.

Adalar Demokrasi Meclisi, “Seçim Süreci ve Güvenliği'' buluşmasında söz birliğine dönüşen bu dayanışma ve ortak çaba iradesinin halka halka yayılması ve kampanya sürecinde en etkin biçimde dile getirilmesi için kolları sıvadığını hem Adalar hem genel kamuoyuna duyurma kararı aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika