İYİ Parti'nin HAD BİLDİRME sevdası: ATIN O GAZETECİYİ HAPSE

İYİ Parti'nin HAD BİLDİRME sevdası: ATIN O GAZETECİYİ HAPSE

İYİ Parti'nin oyları arttıkça, had bildirme sevdası da o oranda büyüyor. İYİ Parti, gazeteci Barış Yarkadaş'a yanıt vermek veya canlı yayında tartışmak yerine dava açarak hapse girmesini istiyor. CHP'de de fişleme sevdası yaşanıyor.

Serkut BOZKURT

Eski CHP Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş TV 100'deki canlı yayında İYİ Partililerin HDP oylarıyla seçilen belediyelerden ihale aldığını söyledi:

Şimdi siz HDP'li seçmenin yerel seçimde oyunu alacaksınız, HDP'li seçmenlerin katkısıyla seçilen büyükşehir belediye başkanlıklarının dağıttığı dairelerin daire başkanları olacaksınız, genel müdürleri olacaksınız, yakın çevreniz büyükşehir belediyelerinden ihale alacak. Tek tek biliyorum bana söyletmesinler. Beni konuşturmasınlar.

Vay sen misin bunu söyleyen!

İYİ Parti ile HDP'nin aynı cümle içerisinde geçmesine tahammül edemeyen İYİ Parti'nin sözde basın ve özgürlük hakları savunucuları ferman gibi açıklama yayınladı. İYİ Partililerin oyları arttığı günden beri daha cömert kullandıkları 'Had bildirme' ekibi sahneye çıktı. 

İYİ Parti'nin SUÇ DUYURUSU başlıklı basın açıklaması; tepeden tırnağa öfke, nefret kokuyor. Hapisten başka seçenek bırakmıyor. Velev ki, (bazıları art niyetli) 5 ayrı senaryoya bakalım.

Diyelim ki, Barış Yarkadaş;

1. İftira attı
2. Yalan söyledi
3. Eksik bilgi vererek manipülasyon yaptı
4. Verdiği bilginin kaynağı yok
5. Verdiği bilgi doğru ama bunu bile bile İYİ Parti'ye zarar vermek için açıkladı

İktidar partisi olmaya aday İYİ Parti'nin çözümü, (en kötü senaryo) iftira ve yalana yanıtı hapis mi?
Yok mu bu partide tekzip verelim, canlı yayında yalan, iftira olduğunu belgeleriyle ispatlayayım diyecek biri, birileri.

Çözüm hapis cezası mı?

İYİ Parti, Cumhur İttifakı'nın gerginlik, şiddet, hukuksuzluk politikalarını niye eleştiriyor?

Buradan çıkan ilk sonuç, İYİ Parti; diyalog, karşılıklı tartışma, (İftira bile olsa) cevap hakkı, tekzip gibi formülleri tercih etmiyor. En kolayı ve had bildireni hapis cezası. Tıpkı, Gürsel Tekin'in sözlerine 'haddini bilsin' diye verdikleri yanıt gibi. 
Had bildirmeyi çok seviyorlar. Bu sevdaları nereden geliyor acaba?
Kimse İYİ Partililere, iftira ve yalana karşı sessiz kalın demiyor. 
Had bildirmeyi muhalefetteyken büyük keyif alarak yapıyor. Hapis cezasını, çözüm diye öneriyor. 
İYİ Parti iktidara gelir, iktidar ortağı olursa vay halimize o zaman.
Mevcut iktidar zaten beğenmediği gazetecileri gözaltı bahanesiyle hapislere atıyor, davalar açıyor, dayak attırıyor. Gazetecilerin son 20 yılda AKP'den az da olsa öğrendiği bir şey varsa, artık hangi başlığın hapis cezasıyla sonuçlanacağı. İYİ Parti iktidara gelir, ortak olursa bu kez onun had bildirme kodlarını çözeceğiz. 

Yarkadaş sözlerinin arkasında

Sözlerinden dolayı hakkında hapis cezası istenen Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından şunları paylaştı:

İYİ PARTİ’nin hakkımda bulunduğu suç duyurusuna, perşembe günü saat 20.00’de Tv100’de cevap vereceğim. Havalar güzel, parklarda, bahçelerde, ağaç gölgesinde izleyebilirsiniz yayını. Başlayalım bakalım.

İktidara talip olan İYİ Parti AKP'nin izinden gidiyor

İYİ Parti'nin Basın Özgürlüğü konusunda parti görüşünün yer aldığı sayfaya bakarsanız, özgürlüklerin savunucusu.
Örneğin; TRT, AA, RTÜK iktidara geçtiklerinde bağımsız ve tarafsız olacak.
Ancak benim İYİ Parti'nin basın özgürlüğünden anladığım bağımsızlık ve tarafsızlık şöyle:
Kendi adamlarını koyacak, aleyhte haber çıkmayacak. Barış Yarkadaş için talep ettikleri gibi, hapis cezasına gerek kalmayacak.

CHP'yi eleştiren fişleniyor

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç 17 Ağustos'ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım:

Bugün CHP aleyhine konuşanları özellikle not ediyorum. Çünkü seçim sonrası ilk olarak “biz de sizdeniz” diye gelecek onlar. Araya karışmasınlar! Bize rüzgargülleri lazım değil, değişim için çalışacak neferler lazım. Son güne kadar azimle, kararlılıkla çalışmaya devam…

Özkoç, fişlemenin en kibar ifadesini kullanmış. CHP aleyhine konuşan kitlenin içinde gazeteciler de var. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un sözünün CHP'yi bağladığını, Özgür Özel'in sözleri ile tamamlayalım. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Gürsel Tekin'in HDP'ye Bakanlık sözleri için şunları söyledi:

Cumhuriyet Halk Partisi'nin görüşlerini Sayın Genel Başkan, Sayın Parti Sözcümüz ve 3 Grup Başkanvekili açıklar. Bunun dışında yapılan değerlendirmeler kişisel değerlendirmelerdir. Sayın Gürsel Tekin'in orada yapmış olduğu açıklama kendisinin kişisel değerlendirmesidir.  

İYİ Parti'nin Yarkadaş ile ilgili suç duyurusu

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA,

Suç Duyurusunda Bulunan : Uğur POYRAZ

Vekili : Av. Eray GÜLCÜ

Şüpheli : Barış YARKADAŞ

Suç : TCK 267/1, TCK 278

Suç Tarihi : 05.09.2022

Açıklamalar :

Barış Yarkadaş, 05.09.2022 tarihinde tv100 kanalında katıldığı “Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı” programında; müvekkilimin Kurucular Kurulu Üyesi, Genel İdare Kurulu Üyesi ve aynı zamanda da Genel Sekreterlik görevini yürüttüğü İYİ Partiyi ve İYİ Parti yöneticilerini kastederek aşağıdaki açıklamaları yapmıştır.

Programın 2 saat 16. dakikasında;

“…., İYİ PARTİNİN gereksiz yere bu milliyetçilik gösterisinin içine girmesini anlayamadım…” demek suretiyle doğrudan İYİ Parti ve İYİ Parti yöneticilerini kastederek;

 

“…şimdi siz HDP’li seçmenden yerel seçimde,HDP’li seçmenin oyunu alacaksınız, HDP’li seçmenlerin katkısı ile seçilen Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının dağıttığı dairelerin daire başkanları olacaksınız, genel müdürleri olacaksınız, yakın çevreniz Büyükşehir Belediyelerinden ihaleler alacak.Tek tek biliyorum bana söyletmesinler, konuşturmasınlar beni. HDP’lilerin verdikleri oylarla, onların verdiği katkıyla belediye başkanları seçilecek, o belediye başkanlıklarının dairelerinde daire başkanlarınız oturacak, genel müdürleriniz olacak, ihaleler alınacak ondan sonra da diyeceksiniz ki efendim biz HDP’yi meşru saymıyoruz…”

Programın 2 saat 42. dakikasında;

“…. Kardeşim, HDP’lilerin oyları ile seçilen belediyelerde daire başkanlıklarını, genel müdürlükleri kabul ediyorsanız, orada dağıtılan ihalelerden eşleriniz, dostlarınız, akrabalarınız ihaleler alıyorsa burada bir sorun yok da HDP’li bakan olunca mı sorun oluyor...”

Barış YARKADAŞ, yukarıdaki açıklamaları ile;

  • Büyükşehir Belediyelerinden, İl ve İlçe Belediyelerinden İYİ Parti yöneticilerinin “yakın çevrelerinin” ihale aldıklarını,

  • Bunları tek tek bildiğini, “bana söyletmesinler, konuşturmasınlar” vurgusu ile de tüm detaylara vakıf olduğunu,

  • Belediyelerde ihalelerin dağıtıldığını,

  • İYİ Parti yöneticilerinin eşlerinin, dostlarının ve akrabalarının dağıtılan ihaleleri aldıklarını ifade etmiştir.

İhale dağıtılması” iki taraflı bir durumdur. Yani hem ihaleyi yapan belediyelerin Başkanlarını ve idari kadrolarını hem de dağıtılan ihaleleri alanları kapsar.

Barış YARKADAŞ’ın“TEK TEK BİLİYORUM, SÖYLETMESİNLER, KONUŞTURMASINLAR” beyanı;4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa açıkça aykırı ihaleleri ve TCK 235 ve devamında yer alan “İhaleye Fesat Karıştırma Suçuna” ilişkin bilgisi olduğu anlamını taşır.

4734 Sayılı Yasaya muhalefet ile TCK 235 ve devamında düzenlenen “İhaleye Fesat Karıştırma” suçlarını yetkili makamlara bildirmemek Türk Ceza Kanunumuzda 278. maddede düzenlenen “Suçu Bildirmeme” suçunu oluşturmaktadır.

İşlenmekte olan ve/veya işlenmiş olan suçların TEK TEK BİLİNMESİ ANCAK SÖYLENMEMESİ ve KONUŞULMAMASI TCK 278. maddesinde düzenlenen “Suçu Bildirmeme” suçunun maddi ve manevi unsuru oluşturmaktadır.

Barış YARKADAŞ’ın bu beyanı müvekkilim dahil olmak üzere İYİ Parti’nin tüm yöneticilerini ve yetkililerini kapsamaktadır.

İYİ Parti’de Kurucular Kurulu Üyeliği, Genel İdare Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterlik görevini de yürüten bir hukukçu olan müvekkilim ve ailesi Barış YARKADAŞ’ın bu ifadeleri sebebi ile kamuoyunda zan altında kalmışlardır.

Barış YARKADAŞ tarafından, şikayetimize konu beyanlarına ilişkin bir bilgi, belge sunulamadığı takdirde de bu sefer de TCK 267/1’de düzenlenen “İftira” suçu oluşmaktadır.

Büyükşehir Belediye Başkanlarını, İl ve İlçe Belediye Başkanlarını, Belediyelerin İdari Kadrolarını, müvekkilim de dahil olmak üzere İYİ Partinin yönetim kadrolarını, milletvekillerini, akrabalarını, eşlerini, dostlarını zan altına alarak kamuoyunda küçük düşüren beyanların titizlikle araştırılmasını, hakikatin ortaya çıkarılmasını talep etmek zarureti hasıl olmuştur.

 

 

Netice ve Talep :

 

Yukarıda arz ve izaha çalıştığımız, Sayın Başsavcılığınız tarafından da re’sen dikkate alınacak nedenlerle;

  • Barış YARKADAŞ’ın katıldığı tv programındaki beyanlarının titizlikle araştırılmasını,

  • “İhale Dağıtmak” beyanı esas alınarak 4734 Sayılı Yasaya muhalefet ve “İhaleye Fesat Karıştırma” suçlarını “TEK TEK BİLMESİNE RAĞMEN SÖYLEMEYEREKve KONUŞMAYARAK” yetkili makamları bilgilendirmediği için TCK 278. madde gereği “Suç Bildirmeme” suçundan,

  • Tek tek bilmiyor, söyleyecek ve konuşacak bir bilgisi ve belgesi olmadığı takdirde de TCK 278. maddesinde “Suçu Bildirmeme”suçu oluşmayacağı için TCK 267/1’de düzenlenen “İftira” suçundan cezalandırılmasını saygılarımla vekaleten arz ve talep ederim. 06.09.2022

Uğur POYRAZ

Vekili

Av. Eray GÜLCÜ