İzlanda’ya nüfusunun 5 katı turist

İzlanda’ya nüfusunun 5 katı turist

330 bin nüfuslu İzlanda’ya geçtiğimiz yıl ülkede yaşayanların 5 katından fazla turist geldi. İzlanda’yı ziyaret eden turistlerin sayısı geçtiğimiz yıl, 2015 yılına kıyasla yüzde 40 oranında artış göstererek 1 milyon...

330 bin nüfuslu İzlanda’ya geçtiğimiz yıl ülkede yaşayanların 5 katından fazla turist geldi. İzlanda’yı ziyaret eden turistlerin sayısı geçtiğimiz yıl, 2015 yılına kıyasla yüzde 40 oranında artış göstererek 1 milyon 800 bine yükseldi. Böylelikle turizm geliri halkın ana geçim kaynağı olan balıkçılık gelirini geçti.  

EYAFJALLAÖKULL YANARDAĞI PATLAMASI ETKİLİ OLDU

Evrensel’in aktardığına göre uzmanlar turizmdeki bu artışın nedenini 2010 yılında patlayan Eyafjallaökull Yanardağı’na bağlıyor. 200 yıllık bir sessizliğin ardından 2010 yılının Mart ayında buzulu yararak patlayan Eyafjallaökull Yanardağı’ndan yükselen kül bulutları görüş mesafesini engelleyince hava trafiği durdurulmuştu. Kuzeyin fazla bilinmeyen ülkesi yanardağ patlamasının ardından Avrupa ve dünya medyasının gündemine gelmiş, Atlas Okyanusu’nun kuzeyindeki  İzlanda’nın doğal güzelliklerini, buzulları,yanardağları ve krater göllerinin resimleri medyada yer almıştı.

2008 yılında büyük bir finans krizi yaşayan ve bankaları kapatmak zorunda kalan İzlanda ekonomisi turizm patlamasıyla birlikte rahat bir nefes almış görünüyor. Ancak uzmanlar, turizm sektöründeki gelişmenin diğer sektörlerdeki gelişmeyi engelleyeceği ve yeni bir krize yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Ekonomi Profesörü Thorolfur Matthiasson, turizm akımının diğer ülkelerin paralarına kıyasla İzlanda kronunun daha güçlenmesine ve ülkede pahalılığın artmasına yol açacağını söylüyor.

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya