İzmir'de, antik bir taş ocağı keşfedildi

İzmir'de, antik bir taş ocağı keşfedildi

İzmir'in Karabağlar ilçesindeki Tınazlı mevkiinde, İzmir'in antik devirlerde kurulmasından itibaren kullanıldığı tespit edilen bir taş ocağı keşfedildi.

İzmir'in Karabağlar ilçesinde Helenistik ve Roma dönemlerinde sıklıkla işletildiği düşünülen bir taş ocağı bulunduğu açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin konuyla ilgili değerlendirmesinde, taş ocağının dört yıl süren çalışmalar neticesinde ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Ersoy'un aktardığı, antik devirde şehirlerin yakınlarında çeşitli işletmelerin kurulduğu ve bu taş ocağının da bu tip bir yapı olduğu bilgisine, belediyenin açıklamasında yer verildi.

Doç. Dr. Ersoy, Tırazlı-Kesikkaya Taş Ocağı olarak adlandırılan yapının, antik İzmir'in (Smyrna) çevresinde bulunan köyler ve bunlara ilaveten çiftlik, su kaynağı, değirmen ve kale gibi oluşumlardan olduğunu aktardı.

Taş ocağının Helenistik Dönem başında yapıldığının anlaşıldığını söyleyen Ersoy, Kadifekale-Kemeraltı oluşumunun kurulmasından itibaren kullanıldığının tespit edildiğini ekledi.

Doç Dr. Ersoy, taş ocağında bulunan seramik kalıntılar ve kesilmiş taşları, Roma egemenliği döneminde ilerleyen Smyrna'daki anıtların inşası için daha faal bir şekilde kullanımın göstergesi olarak yorumladı.

Antik İzmir'deki taş ihtiyacının artması sebebiyle, söz konusu taş ocağının yoğun bir şekilde kullanılmaya devam edildiğini ekleyen Ersoy, tek bir taş ocağının şehir ihtiyacına yetmediğinin bilindiği ve kentin çevresinde farklı antik taş ocaklarının da varlığının bilindiğini dile getirdi.

İzmir'deki antik buluntular üzerine incelemelerde bulunan Ersoy, şehir agorasında yapılan çalışmalar sonucunda, kireçtaşı sütunlar üzerindeki yapısal incelemelerle, bu taşların birçoğunun Tınazlı- Kesikkaya Taş Ocağı kaynaklı olduğunun anlaşıldığını vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem