İzmir’de kadınlardan ihraçlara karşı eylem

İzmir’de kadınlardan ihraçlara karşı eylem

KESK İzmir Şubeler Platformunun KHK'ler ile açığa almalar ve ihraçlar karşı her hafta düzenlediği oturma eylemini 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla KESK'li kadınlar gerçekleştirdi.Konak Eski Sümerbank önünde...

KESK İzmir Şubeler Platformunun KHK'ler ile açığa almalar ve ihraçlar karşı her hafta düzenlediği oturma eylemini 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla KESK'li kadınlar gerçekleştirdi.

Konak Eski Sümerbank önünde bir araya gelen kadınlar, "Hayır gitmiyoruz, her yerdeyiz mutlaka kazanacağız" pankartı arkasında, "8 Mart bizi sokağa çağırıyor", "Tekçi, mezhepçi, cinsiyetçi politikalara hayır", "Dönüşümüz muhteşem olacak" yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar sık sık, "Erkek adalet değil gerçek adalet", "Direne direne kazanacağız", "Tecavüzcü koruma suça ortak olma" sloganları attı.

Evrensel’in aktardığına göre binlerce kamu emekçisi kadının gece yarısı KHK'leri ile bir anda işinden, mesleğinden edildiğini ve iş güvencesinin fiilen ortadan kaldırıldığını belirten kadınlar, hükümetin istediği gibi evlere kapanmayacaklarını ve her alanda direnmeye devam edeceklerini söyledi. Kadınlar adına basın açıklaması okuyan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Kadın Sekreteri Dilek Kanlıbaş Demir, 1 Eylül tarihinden itibaren OHAL hukuksuzluğuna dayanarak çıkarılan KHK’ler ile on binlerce kamu emekçisinin açığa alındığını ve ihraç edildiğini belirterek, "Açığa almalar ve ihraçlar başta olmak üzere konfederasyonumuz üye ve yöneticileri bilinçli ve sistematik olarak hak ihlallerine maruz kalmaktadır "dedi.

'İŞGÜCÜNDE İLK KADINLAR GÖZDEN ÇIKARTILIYOR'

Cinsiyetçi yasa ve politikalarla cinsel istismarı ve tecavüzü meşrulaştırmaya çalışan AKP'nin, OHAL ve KHK’ler ile kadınlar üzerinde daha fazla baskı ve şiddet uygulamakta olduğunu dikkat çeken Demir, "Sınırlı hale gelmiş olan kamu emekçilerinin iş güvencesini tümden ortadan kaldırmak istemektedir. Hukuksuz ihraçlar ve açığa almalar sonucunda Konfederasyonumuz KESK’e bağlı tüm iş kollarında 794 kadın, 2336 erkek olmak üzere toplam 3130 emekçiyi ihraç etmiştir. Savaş, darbe, OHAL derken ülke büyük bir krize sürüklenirken işgücünde ilk gözden çıkarılanlar kadınlar ve muhalifler olmuştur" şeklinde konuştu.

AKP'nin emek düşmanı politikalarını hayata geçirirken sadece cinsiyetçiliği derinleştirmekle kalmadığını, kadınların kazanılmış haklarını da gasp ettiğini söyleyen Demir, "Ya evde otur ya da esnek, güvencesiz çalışma ile ucuz iş gücü ol dayatmasını kabul etmiyoruz. Erkek-devlet şiddetine direnen kadın emekçiler başta olmak üzere muhalif kamu emekçilerinin, baskı, sürgün, tutuklama, açığa alma ve ihraçlarla devre dışı kalacağına inanan AKP’ye kadınlar olarak 8 Mart’ın direniş ruhuyla, bir kez daha yaşamlarımız üzerinde kurulmak istenen erkek egemen tahakküme 'Hayır' diyoruz. Kadınların eşitlik,  özgürlük ve emek mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz" dedi.

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.