Jandarma raporuna göre Berkin’i vuran polis, yüzde 70 F.D

Jandarma raporuna göre Berkin’i vuran polis, yüzde 70 F.D

Jandarma raporuna göre Berkin’i vuran polis,... Gezi eylemleri sırasında İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı biber gazı fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesinde ilişkin açılan davanın 5’inci duruşması Çağlayan’daki...

Gezi eylemleri sırasında İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı biber gazı fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesinde ilişkin açılan davanın 5’inci duruşması Çağlayan’daki İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Olası kastla öldürmek'' suçundan yargılanan ve halen Van İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olan sanık polis F.D duruşmaya, Van 2. Sulh Ceza Hakimliği’nden SEGBİS ile katıldı. Elvan ailesi ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin aileleri, Gazi ve Aileleri Platformu, Taksim Dayanışması ve Cumartesi Anneleri gibi demokratik kitle örgütü temsilcileri ile HDP Milletvekili Hüda Kaya da aralarında olduğu çok sayıda kişi izledi.
 
GÖRÜNTÜLERDE YER ALAN KİŞİ YÜZDE 70 F.D
 Duruşmada ilk olarak gelen belgeler okundu. İstanbul Jandarma Kriminal tarafından hazırlanan görüntü raporda, görüntülerde yer alan kişinin yüzde 70’in üzerinde F.Dolarak tespit edildiğine yer verildi. 
Raporun okunması ardından duruşma tanık ifadeleri ile devam etti. Tanık olarak dinlenen ilk isim Okmeydanı Hastanesi’nde memur olan Cahit Turan oldu. Turan, hastanede emanet bölümünde çalıştığını, Berkin Elvan’ı görmediğini, hemşireden eşyalarını teslim aldığını ve teslim aldığı eşyalar arasında 4 adet torpil bulunduğunu söyledi. 
 Gezi eylemleri sırasında TOMA şoförü olan polis memuru Eray Yıldırım ile Van Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Mehmet Yaşamış da tanık olarak dinlendi. Her iki tanık da olay günü orada olmadıklarını ve görüntüler net olmadığı için sanık F.D teşhis edemediklerini ifade ettiler. 
 Daha sonra Gezi eylemleri sırasında ZET tüfeği kullanan polis memuru Ali Keleş’in tanık ifadesine geçildi. Olayın olduğu gün Okmeydanı’nda olduğunu ve Gezi eylemleri süresince ZET tüfeği kullandığını anlatan Keleş de sanık Dalgalı’yı tanımadığını öne sürdü. Tanık olarak dinlenen Keleş olay günü Okmeydanı’da olmasına rağmen, Berkin Elvan’ın vurulduğunu haberlerden öğrendiğini söyledi. Elvan ailesinin avukatlarından Can Atalay tanığa, “Olay gününden 1 gün önce ya da sonra ZET silahı taşıdığınız doğru mu?'' diye sordu, tanık doğru olduğunu söyledi. Atalay tanığa, ZET ile nasıl ateş ettiklerini sordu. Tanık polis Keleş, “45 derece açıyla atıyoruz yerden ya da havadan mesafeye göre değişir'' cevabını verdi. 
 
SAMİ ELVAN DIŞARI ÇIKTI

Tanığın sorgusu sırasında Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan elindeki su şişesini yere atarak duruşma salonundan dışarı çıktı.
 
AYNI EKİPTE ÇALIŞMIŞ AMA GÖREVİNİ BİLMİYOR
Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğünde görev yapan Emin Yıldız da SEGBİS ile bağlandığı duruşmada tanık olarak dinlendi. Yıldız, Gezi eylemleri sırasında kalkan personeli olduğunu ve ZET kullanma sertifikası olmadığını kaydetti. Yıldız, sanık F.D ile aynı ekipte çalıştığını ancak ne görev yaptığını bilmediğini anlattı.  Mahkeme başkanı Canel Rüzgar olay anına ilişkin görüntüleri izleyen tanığa, “Dalgalı’yı teşhis ettin mi, kolu sargılı kişi o mu?'' diye sordu. Görüntülerin net olmadığını savunan Yıldız, sargılı kolu göremedi ama ten rengini gördü. Yıldız, “Görüntüler net değil. Dalgalı olduğu söylenen kişi beyaz tenli ama Dalgalı esmer'' dedi. Duruşma savcısı tanığa, F.D'yi olaydan sonra görüp görmediğini sordu. Tanık Yıldız, görüp görmediğini hatırlamadığını ve aynı grupta çalışmalarına rağmen olayı çok sonradan öğrendiğini öne sürdü.
 
ANNE ELVAN: ÇOCUK KATİLLERİ
Tanığın ifadesinin ardından anne Gülsüm Elvan, “Pazar günü anneler günü. Annelerinizi ararken Berkin’i hatırlayın. Yürüyüş yokken niye ateş ettiniz? Benim çocuğumun suçu yoktu. 14 yaşında bir çocuktu. Çocuk katilleri'' diyerek ağlamaya başladı. Anne Elvan salondan çıktıktan sonra sanık polisin avukatları, “Her duruşma aynı şey yaşanıyor. Her seferinde bunu mu dinleyeceğiz'' diye bağırdı. Elvan ailesinin avukatları ise “Yaptığınız terbiyesizlik ve şımarıklıktır'' diyerek tepki gösterdi. Duruşmaya ara verildi.  
 
Tanık olarak dinlenen polis memuru Celalettin Akyüz ifadesinde, TOMA şoförü olarak görev yaptığını olay günü gece Taksim Meydanı’ndan Okmeydanı’na geçme talimatı aldıklarını söyledi. Olaylar büyüdüğü için Petek Market önündeki kalabalığı dağıttıklarını, gece 11.30 sularında orada olduklarını olayın olduğu yere sabaha karşı 5 sularında geçtiklerini anlattı. Olayın olduğu yerde su sıkma eylemi yapmadığını anlattı. Akyüz, “Görüntülerde kullandığım TOMA’nın orada olduğu görülüyor'' dedi.  
 
MARKETİ HATIRLADI GÖREV ARKADAŞINI HATIRLAMADI!
Diyarbakır’da görev yapan polis memuru Erdal Haydaroğlu ise tanık beyanında olay zamanı kalkancı olarak görev yaptığını dile getirdi. Haydaroğlu, F.D'yı tanıdığını aynı grupta olduklarını ve gazcılık yaptığını söyledi. 
 
Sonrasında tanık polis Aziz Yalçınkaya dinlendi. Yalçınkaya, Van'dan SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Yalçınkaya, olay günü grup amiri olarak olay yerinde olduğunu söyledi. Yalçınkaya, F.D'nın kendisine bağlı olup olmadığını bilmediğini iddia ederek, 3 aylık süreliğine çevik kuvvete gittiğini söyledi. Yalçınkaya, gece ilk olarak Örnektepe köprüsünde durduklarını ve burada saatlerce müdahale ettiklerini, sabah saatlerinde Okmeydanı'nda olayların sakinleştiğini ve olay yerine geçtiklerini söyledi. 
Yalçınkaya’nın bölgedeki dükkanlardan sokakların ismine kadar hepsini bilip, Dalgalı'yı hatırlamaması dikkat çekti.
 
''DALGALI’YA BENZİYOR’
 Tanık polis Ayhan Pekgöz de duruşmaya Bayburt'tan SEGBİS ile bağlandı. Pekgöz, Dalgalı ile aynı birlikte görev aldığını ve tanıdığını söyledi. Görüntülere ilişkin Pekgöz, görüntülerde yer alan kişinin fiziki olarak Dalgalı'ya benzediğini söyledi.
 
Tanık polis Eyüp Hanbaloğlu da duruşmaya SEGBİS ile bağlandı. Hanbaloğlu, olay günü nerelerde çalıştığını hatırlamadığını söyledi. Hanbaloğlu, görüntülerde yer almasını "hatırlamadı"ğını söyledi. Olay anında olay yerine geldiğini anlatan Hanbaloğlu, olaydan 4 saat sonra olay yerinde talimat verdiği görüntülere yansımasına ilişkin "Bir tek ben yoktum orada. Oradaki birliğin benim olup olmadığını da hatırlamıyor. Şahısların kim olduğunu hatırlamıyorum. Ekip olarak gideriz" iddiasında bulundu.
 
İNKÂR ETTİ
Erzincan’dan SEGBİS ile duruşmaya katılan tanık polis Enes Polat ise Berkin Elvan'ın vurulmasını olaydan 3 ay sonra öğrendiği ifade ederek "İfade vermem için aradılar. O zaman haber aldım. Birlikte olduğum arkadaşlarla bir araya gelip hemen kritik yaptık" dedi. Görev kağıdından olay yerinde olduğu yazılmasına rağmen Polat, olay mahalinde olduğunu inkar etti.
 
BİR KEZ DAHA TESPİTİ İSTENDİ
Tanıkların dinlenmesinin ardından savcı duruşmaya ilişkin mütalaasını verdi. Mütalaasında İstanbul Jandarma Kriminal Raporu’na atıfta bulunan savcı, görüntülerde yer alan polisin yüzde 70 F.D olduğunun tespit edildiğini, aynı görüntünün Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek, tespitinin bir kez daha yapılmasını istedi.
 
Avukat Can Atalay ise Jandarma Kriminal Raporu’nun yeterli olduğunu ifade ederek, ATK'ye gönderilmesine gerek olmadığını dile getirdi.

SANIK F.D'NIN TUTUKLANMASI TALEBİ REDDEDİLDİ
20 tanığın dinlenmesinin ardından söz alan Elvan ailesinin avukatları sanık F.D'nın tutuklanmasını talep etti. Avukatların taleplerini reddeden mahkeme, sanık Dalgalı'nın tutuksuz yargılanmasına devam edilmesine karar vererek duruşmayı 19 Eylül'e erteledi. (MEZOPOTAMYA AJANSI)

 

"Jandarma raporuna göre Berkin’i vuran polis, yüzde 70 F.D" haberi, 10 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. 10 Mayıs 2018 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Jandarma raporuna göre Berkin’i vuran polis, yüzde 70 F.D haberi 2018 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Jandarma raporuna göre Berkin’i vuran polis, yüzde 70 F.D 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 13 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 08:28 Bakan Yerlikaya: ‘ÇEMBER-17’ operasyonlarında arama kaydı bulunan 2 bin 756 firari yakalandı
 2. 08:20 Süleymancılar’ın geniş ticaret ağı ve yurtdışı örgütlenmesi
 3. 08:17 AK Parti iktidarı döneminde imam hatip sayısı hızla yükseldi
 4. 08:10 Fehmi Koru: Bahçeli neden Akşener’in İYİ Parti’nin başında kalmasını istiyor?
 5. 08:07 Meteoroloji'den gök gürültülü sağanak uyarısı
 6. 05:42 Başkan Böcek açıkladı: "Teleferiğin yıllık ağır bakımları, normal rutin bakımları yapıldı"
 7. 05:34 CHP teleferik kazasını araştırmak üzere Antalya'ya Heyet Gönderdi!
 8. 05:30 Ona yatırım yapanlara müjde! Yıl sonunda 3 bin doları aşacak
 9. 05:27 Instagram'a yepyeni bir özellik geldi! Siber zorbalığa karşı önlem
 10. 05:25 24 saatte 167 milyon kez izlendi: Joker 2, Barbie'yi geçti
 11. 05:22 bu banka promosyonu 2’ye katladı! Emeklilere müjde
 12. 05:20 Emekliler gözünüz aydın! Yeni promosyon yolda
 13. 05:18 Bekir Bozdağ'dan seçim itirafı geldi
 14. 05:15 AFAD açıklama yaptı: “Asılı kalan 14 kabindeki 87 kişi tahliye edildi”
 15. 05:08 Fransa lideri Macron’dan ‘Ukrayna’ açıklaması geldi
 16. 05:06 Almanya lideri Scholz açıkladı: Ukrayna’yı destekliyoruz ama Rusya’yla savaşta değiliz
 17. 05:03 Prenses Kate'e destek sürüyor: ''Seninle gurur duyuyoruz''
 18. 04:58 Sınır kontrolleri kaldırıldı! Bulgaristan ve Romanya Şengen'e dahil edildi
 19. 04:56 Yüzlerce kişi reşit olmadan orduya alındı: Almanya'nın yeni hedefi
 20. 04:52 Kiracılara not sistemi geliyor: notu düşük olana ev verilmeyecek
Gündem Haberleri