Japonya, 2nm proses tabanlı çipler üretecek bir üs kuruyor

Japonya, 2nm proses tabanlı çipler üretecek bir üs kuruyor

Japonya, son teknoloji 2nm proses tabanlı çipler üretecek bir yerli üretim üssü kurmayı planlıyor. Ülke ayrıca 2025 yılına kadar bu planların gerçekleştirilmesine yardımcı olmak için ABD ile birlikte çalışacak.

Japonya, yeni nesil gelişmiş yonga setlerini ticarileştirme yarışına katılmaya hazırlanıyor. Böylece Tokyo ve Washington, yarı iletken teknoloji ortaklığı yoluyla birbirlerine destek sağlayacaklar. Ayrıca bu işbirliği, tasarım ve seri üretim araştırmalarına da yardımcı olacak her iki ülkeden özel şirketleri de içerecektir. Özellikle, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), gelişmiş 2nm süreci için seri üretim teknolojisi geliştirme yolunda ilerliyor.

Çip

Bu arada Japonya, yeni nesil çiplerin yerli üretimi yoluyla istikrarlı bir yarı iletken tedariki sağlamaya çalışıyor. Aynı zamanda, ABD ile ortaklık yeni bir şirketin kurulmasını da içerebilir veya Japon şirketleri yeni bir üretim merkezi bile kurabilir. Şu an itibariyle, ülkenin Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, gelişmiş yarı iletkenlere yönelik araştırma ve geliştirme maliyetlerini düşürmek için sübvansiyonlar sunuyor.

Ortak araştırma, 2025 ile 2027 yılları arasında kurulması planlanan bir araştırma ve seri üretim merkezi ile bu yıl başlayacak. Özellikle, dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisi TSMC, Japonya’nın Kumamoto Eyaletinde bir yonga fabrikası kuruyor . Ancak bu tesis, gelişmiş çipler üretmeyecek ve 10nm ile 20nm arasında değişen çip teknolojisine odaklanacak.

Galaxy Z Flip 3 ne kadar dayanıklı olduğunu gösterdi