Japonya'dan Türkiye kararı! Vize zorunluluğu getirdi, turistik ziyaretler yasakladı

Japonya'dan Türkiye kararı! Vize zorunluluğu getirdi, turistik ziyaretler yasakladı

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'ye vize zorunluluğu getiren Japonya, turistlik ziyaretlere izin vermeyeceğini duyurdu.

Türkiye'nin vizesiz girebildiği ender gelişmiş ülkelerden biri olan Japonya, 1 Ekim’den başlamak üzere vize zorunluluğu getirdi. Geçtiğimiz günlerde Merkel'in yaptığı "AB ile Türkiye vize serbestisi konusunu görüşecek" açıklaması sonrası bir vize haberi de Japonya'dan geldi. Türkiye'den vizesiz olarak girilebilen ülkelerden biri olan Japonya, 1 Ekim 2020 itibarıyla vizesiz seyahati sonlandırdı. Japon yetkililer vizesiz seyahatin kaldırılmasına koronavirüs salgınını sebep gösterdi. Buna göre, Japonya turistik amaçlı seyahatleri de kabul etmeyecek.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'nın yazısı şöyle:

SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden alınan Nota kapsamında, Türk vatandaşlarının 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle Japonya'ya vize alarak seyahat edeceklerini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak SHGM internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Japonya’nın Ankara Büyükelçiliğinden alınan Nota kapsamında, vatandaşlarımızın 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren Japonya’ya vize alarak seyahat etmeleri gerekeceği bildirilmiştir. Ayrıca, söz konusu Notada, uygulamanın salgın kapsamında alınması zorunlu görülen bir önlem olarak değerlendirilmesi gerektiği ifade edilmekte olup, Japonya’ya turistik seyahatlerin mümkün olmayacağı ve bununla birlikte tüm resmi pasaportların vizeden muaf olacakları bildirilmektedir."

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya