Jeofizik uzmanı Dr. Gündoğdu'ndan Marmara depremi uyarısı: Deprem ters atılımlı, bu beni korkutuyor

Jeofizik uzmanı Dr. Gündoğdu'ndan Marmara depremi uyarısı: Deprem ters atılımlı, bu beni korkutuyor

Jeofizik uzmanı Dr. Gündoğdu'ndan Marmara depremi uyarısı. Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu "Marmara depremine hazır değiliz. Deprem ters atılımlı

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu "Marmara depremine hazır değiliz. Deprem ters atılımlı, bu beni korkutuyor. İstanbul’u çaresiz ve müdafaasız bırakıyor" dedi.

2’nci derece deprem kuşağında yer alan Türkiye’de Bingöl, Van ve Manisa başta olmak üzere son 1 aydır art arda yaşanan 5 ve üzeri depremler tedirginliği arttırırken akıllarda pek çok soru var. Depremler devam edecek mi? Bu depremler büyük Marmara depremi için sinyal olabilir mi? Ve en önemlisi tüm bu depremlerden korunmak nasıl mümkün olacak? İşte konusunda öncü bilim insanların Dr. Oğuz Gündoğdu'nun yorumları...

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara depremini 7.2'in üzerinde beklediklerini belirterek, "Yenilenen binalar, okullar, kurum, kuruluşlar var elbette ama yeterli değil. Bu durum İstanbul’u çaresiz ve müdafaasız bırakıyor. Marmara depremine hazır değiliz" görüşünü savundu.

Hürriyet gazetesi yazarı Fulya Soybaş'a konuşan Gündoğdu, "26 Eylül 2019’da Silivri’de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depreme atıfta bulunarak “Bu deprem beklenen büyük Marmara depreminin meydana geleceği fayın çok yakınında ve ters faylanma sonucu oluştu. Depremin doğru atımlı yerine neden ters atımlı olduğu hâlâ açıklanabilmiş değil. Bu da beni korkutuyor” diyor.

Olası Marmara depreminin 7.2’nin üzerinde beklediğini belirten Gündoğdu şöyle devam ediyor: “Gölcük depreminden bu yana çok konuşuldu ama tam bir kentsel dönüşüm hamlesi yapılamadı. Yenilenen binalar, okullar, kurum, kuruluşlar var elbette ama yeterli değil. Bu durum İstanbul’u çaresiz ve müdafaasız bırakıyor.” dedi.

Art arda yaşanan depremlerin birbirinden farklı faylarda olduğunu belirten Dr. Gündoğdu Doğu Anadolu fayının Elazığ-Malatya depremi ile harekete geçtiğini, yaşanan 5 ve üzeri depremlerin beklenen artçı sarsıntılar olduğunu belirtiyor. Gündoğdu “Karlıova depremi ise Kuzey Anadolu fayında oldu. Doğu Anadolu fayı sol yönlü, Kuzey Anadolu fayı ise sağ yönlü hareket yaptı. Buradaki fay 5.9 ile gereken büyüklüğü yapmıştır. Burası Kuzey Anadolu fayının son ve kırılmayan kısmı. O nedenle 7 civarı deprem bekleyenler var. Bana göre ise böyle bir deprem olmayacak” diye konuştu.