JINHA muhabiri olmak suç kabul edildi

JINHA muhabiri olmak suç kabul edildi

Kapatılan JINHA Muhabiri Aysel Işık hakkında hazırlanan iddianamede, sosyal medya paylaşımları ve JINHA muhabiri olması suç sayıldı. Işık’ın ilk duruşması 1 Mart’ta görülecek.Dihaber’in haberine göre kanun hükmünde...

Kapatılan JINHA Muhabiri Aysel Işık hakkında hazırlanan iddianamede, sosyal medya paylaşımları ve JINHA muhabiri olması suç sayıldı. Işık’ın ilk duruşması 1 Mart’ta görülecek.

Dihaber’in haberine göre kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Jin Haber Ajansının (JINHA) Muhabiri Aysel Işık, 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen ve hâlâ kısmi sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak’ta 21 Kasım 2016’da haber takibi yaptığı sırada gözaltına alındı. Aynı zamanda Şırnak Üniversitesi öğrencisi olan Işık, çıkarıldığı mahkeme tarafından sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Şırnak Cezaevinden Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevine sürgün edilen Işık hakkındaki iddianame hazırlandı. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Işık hakkında “Örgüt üyeliği'' iddiasıyla ceza istenirken, delil olarak sosyal medyada paylaştığı bir Şırnak fotoğrafı gösterildi. Savcı Emre Eroğlu, aylarca yıkılan Şırnak’ın fotoğrafı ve yanında meydanda Türk bayrakları olan fotoğrafı paylaşan Işık’ın “Örgüt üyesi'' olduğuna kanaat getirdi.

GAZETECİLİK SUÇ SAYILDI 

Ayrıca Işık’ın tüm Türkiye’nin gündeminde yer alan Hurşit Külter’in kayıp olmasına ilişkin paylaşımları da suç sayılan iddianamede, JINHA muhabiri olması da suç olarak gösterildi. İddianamede dünyanın ilk kadın ajansı olan JINHA’nın KHK ile kapatıldığı belirtilerek, şöyle denildi: “Şüphelinin eylemleri ve görevine bakıldığında, terör örgütünün basın ve yayın organı gibi faaliyet gösteren haber ajansında muhabir olması, bu kapsamda kullanmış olduğu sosyal medya hesabından terör örgütü lehine ve örgüt propagandası niteliğinde paylaşımlarda bulunması ve haberler yapması, örgütün ideolojisini benimsemesi, örgütle organik bağın gerçekleşmiş olduğu, şüphelinin eylemlerinde süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk bulunması hususları birlikte değerlendirildiğinde propagandayı aştığı, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olması sebebiyle üye terör örgütüne üye olma suçunu işlediği anlaşılmıştır.''

Işık’ın ilk duruşması, 1 Mart’ta Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Medya