Johnson'dan o soruya sert çıktı: Bu iddialar saçmalık

Johnson'dan o soruya sert çıktı: Bu iddialar saçmalık

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Bakanlıktaki görüşmelerinin öncesinde basına açıklamalarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Şırnak ve Mardin'deki PKK saldırılarında hayatını kaybedenlere Allah'tan...

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Bakanlıktaki görüşmelerinin öncesinde basına açıklamalarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Şırnak ve Mardin'deki PKK saldırılarında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi. Avrupa'da yükselen aşırı sağ akımlar ile yabancı düşmanlığı, terör örgütleri, İslamofobi ve anti-semitizme karşı beraber mücadele edeceklerini ifade eden Çelik, İngiltere ve Türkiye'nin Avrupa'nın geleceğinde söz sahibi ülkeler olduğunu belirtti.

Çelik, ABD ile AB arasında müzakere edilen ve imzalanması planlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşması ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunun da gündemlerinde olduğunu aktardı.

''İNGİLTERE BAĞLANTILI 2. DARBE GİRİŞİMİ OLACAK' İDDİASI

Bakan Çelik, 2. darbe girişimi ve bunun İngiltere'yle bağlantısı olduğuna dair iddiaların sorulması üzerine, FETÖ'nün en tehlikeli terör örgütlerinden biri olduğunu ve yeni terör eylemleri gerçekleştirerek Türkiye'ye zarar verme arayışlarının muhtemel olduğunu kaydetti. Diğer terör örgütleriyle olduğu gibi FETÖ ile de mücadelenin süreceğini dile getiren Çelik, Türkiye'nin egemen bir devlet olduğunu, hükümet ve anayasal kurumların da işlerinin başında olduğunu vurguladı.

"İngiltere ya da başka müttefiklerimiz ile ilgili bu tip spekülasyonlardan uzak durmak gerekir" ifadelerini kullanan Çelik, bunun ciddiye alınmaması gereken, yalan ve yanlış bilgilere dayalı bir haber olduğunu söyledi.

''TÜRKİYE, AVRUPA İÇİN HAYATİ BİR ROL OYNUYOR'

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson ise Türkiye'de olmaktan çok memnun olduğunu ifade ederek, Şırnak ve Mardin'deki PKK saldırılarında hayatını kaybeden askerlerin ailelerine başsağlığı diledi. Türk milletini, darbe girişimi karşısında göstermiş olduğu demokratik duruşundan dolayı kutlayan Johnson, "Türk milleti, demokratik kurumlarının darbeciler tarafından alt edilmesine izin vermedi" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümeti ve Türk halkını, milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaparak gösterdikleri cömertlikten dolayı da tebrik eden Johnson, Türkiye'nin bu konuda üstlendiği rolün Avrupa için önemini "Türkiye, Avrupa için hayati bir rol oynuyor" sözleriyle vurguladı. Johnson, Türkiye ve İngiltere arasındaki ortaklığın sadece iki ülke için değil aynı zamanda Avrupa ve diğer bölgeler için de önemli olduğunun altını çizdi. Her yıl 2.5 milyon İngiliz turistin Türkiye'ye geldiğini, İngiltere'nin de Türk ürünleri için büyük bir ihraç noktası olduğunu söyleyen Johnson, iki ülke ilişkilerinin geliştiğini dile getirdi.

"AB'den ayrılıyoruz ama Avrupa'dan ayrılmıyoruz" diyen Johnson, İngiltere'nin Türkiye'ye AB üyeliği konusunda destek olmaya devam edeceğini belirtti. Johnson, Türkiye'nin AB üyeliğinin, Birliğin geleceği açısından hayati olduğuna dikkati çekti.

''TÜRKİYE İLE HER TÜRLÜ TERÖRİZMLE MÜCADELE KONUSUNDA OMUZ OMUZA DURUYORUZ'

2. darbe girişimi ve bunun İngiltere'yle bağlantısı olduğuna dair iddialarla ilgili bir soruya, Johnson, "Türkiye ile her türlü terörizmle mücadele konusunda omuz omuza duruyoruz. Bu iddialar saçmalıktır ve temelsizdir. Türkiye'nin demokratik kurumlarını destekliyoruz. Türkiye terörizmle mücadele konusunda vazgeçilmez bir ortağımızdır" şeklinde cevap verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya