Kabine toplantısında, Lübnan, Yunanistan, ekonomi ve salgın konuşuldu

Kabine toplantısında, Lübnan, Yunanistan, ekonomi ve salgın konuşuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantısı sona erdi

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

Lübnan'da meydana gelen patlama sebebiyle dost Lübnan halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Geçtiğimiz haftanın en önemli konusu da Akdeniz ve Ege'de verdiğimiz cevaplardı.

Ancak Yunan tarafı bir kez daha göstermiş, Mısır'la hiçbir hukuki temeli olmayan anlaşmaya yönelmiştir. Türkiye'nin hiç kimsenin hakkında, hukukunda toprağında meşru çıkarlarında gözü yoktur. Bizim tek talebimiz bize aynı yaklaşımla yaklaşılmasıdır.

Bizi sahillerimize hapsetme girişimine elbette rıza göstermeyeceğiz. Biz diyoruz ki gelin Akdeniz'deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim. Herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım. Ülkemizin bu çağrısına kulak asmayan bir takım ülkeler kendi geleceklerini karartıyorlar.

"Türkiye 6 basamak yükseldi"
Kişi başına gelirde dünya ortalamasında üst gelir ortalamasına yükselttik. 2019 yılında insani gelişmişlik sırasına göre Türkiye 6 basamak yükseldi. Bu sayede dünya bankası tarafından hazırlanan iş yapma kolaylığı endeksinde geçtiğimiz yıl 10 basamak birden yükselerek 33. sıraya yükseldik. Bütün bunlar ülkemizdeki refah düzeyini ifade etmesi bakımında söylüyorum. Bunlar aynı zamanda benim vatandaşımın alım gücünün nereden nereye yükseldiğini göstermesi bakımından arz ediliyor. İş açma geçen sene 30 bin 842 iken bu sene 85 bin 263'ü buldu. Almanya Rusya bugün itibariyle kapılarını açmış durumdalar. Yine yükselmeye başladığımızı hep birlikte göreceğiz. Salgın sebebiyle turizmde yaşadığımız tüm sorunları gidermeye çalışıyoruz.

Çamaşır makinesi
Ekonomide olduğu gibi enerjide de ülkemizin bağımsızlığı için mücadele edeceğiz. 2002 yılında 236 milyar dolar olan milli gelirimizi 2019’da 754 milyar dolara yükselttik. Kişi başına düşen milli geliri 12 bin dolara kadar çıkarttık. Ancak Gezi olayları nedeniyle 2019’da 9 bin olarak gerçekleşti. Dünyada 13’üncü sıraya yükselttik. Ülkemiz insani gelişmişlik endeksinde de iyileşme gösterdi. 6 basamak ilerledik. Buzdolabı satışı 18 yıl önce 1 milyon 88 bin adetten 2 buçuk milyon çıktı. Çamaşır makinesi satışı 820 bin adetten 2 milyonun üzerinde bir seviyeye ulaştı. Ülkemizde yeni açılan şirket sayısı 85 bini buldu. Turizmde 52 milyon rakamını gördük. Şimdi koronavirüs nedeniyle bir sıkıntının içindeyiz. Şimdi Almanya, Rusya bugün itibarıyla kapılarını açtı. Turizmde yaşananları çözmek için gayret gösteriyoruz.IMF'ye borcumuz yok. Ama birileri avucunu ovuşturuyor. IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi. Ekonomiye bakan zat "sayın Başbakanım verelim mi borç?" dedi. Verelim dedim. Şimdi parti kurmuş bize akıl veriyor.Geldiğimizde harç vardı. Şimdi yok. 

2019'un son çeyreğinde ekonomimiz yüzde 6 büyüdü.

Koronavirüs bittiğinde Türkiye dünyada en az hasarla atlatan ülke olacak. Ekonomi salgın nedeniyle dünyanın tamamında kötüye gitti.

IMF 2020 yılı için daralma beklentisini yüzde 4'e yükseltti. 

Esnaflarımızı, vatandaşlarımızı desteklemek için paketi devreye soktuk. Aldığımız tedbirler ile normalleşme adımları attık. Mayıs ayıyla birlikte göstergelerde iyileşme başladı.

Etiketler :