Kabineye eski AKP'li bakan geliyor

Kabineye eski AKP'li bakan geliyor

ABC Gazetesinin edindiği bilgilere göre, yeni Çalışma Bakanı eski bir AKP'li bakan olacak

Serkut Bozkurt / Gazeteci

Kabine revizyonu için son kulis...
AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan eski bakan Faruk Çelik'in yeni kabinede görev alması bekleniyor.
Çelik'in Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak kabinede yer alacağı konuşuluyor.
faruk-celik.jpg

(Faruk Çelik)


Ziya Selçuk'un yerine Pehlivanoğlu

Yeni bakan olması beklenen bir diğer isim ise Selçuk Pehlivanoğlu.
Pehlivanoğlu'nun adı da, Milli Eğitim Bakanlığı için geçiyor.
Ayrıca Pehlivanoğlu'nun geçen hafta MHP Genel Merkezin'nde üç saat bulunduğu bilgisi de kulislerde konuşuldu.
AK Parti'te Milli Eğitim Ziya Selçuk'un adı uzun süredir konuşuluyor.
Partiye olan mesafesi eleştiri olarak değerlendiriliyor.
Selçuk'un yerine getireleceği söylenen Pehlivanoğlu ise Anavatan Partisi (ANAP) kökenli.

Yeni kabine ne zaman açıklanacak?

Yeni kabinenin ne zaman açıklanacağı ile ilgili ise iki senaryo var.
İlki Erdoğan'ın bugün (pazartesi günü) en çok 6 bakana görev vereceği konuşuluyor.
İkinci senaryo ise, Erdoğan'ın hafta sonu açıklaması bekleniyor.
Her iki senaryoda da, Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanlığı'nda olmayacağı söyleniyor.
Soylu'nun Cumhurbaşkanı Yardımcılığına atanması veya başka bir bakanlık verilmesi bekleniyor.
Berat Albayrak'ın yeni kabinede görev alıp almayacağı ise belli değil. Son söz, son dakika değişikliği yine Erdoğan'da.

 

selcuk-pehlivanoglu.jpg

(Selçuk Pehlivanoğlu)

Selçuk Pehlivanoğlu kimdir?

1963 yılında Ankara‘da doğdu. TED Ankara Kolejinden 1981 yılında mezun olmuştur.

1987 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olmuş ve bir süre Almanya’da İnşaat Mühendisi olarak çalışmıştır.

Daha sonra Sepe İnş. Tic. ve San. Ltd. Şirketi’nde Genel Müdür olarak iş hayatını sürdürmüş, 1993 yılında siyasi hayatının başlangıcı olacak, Anavatan Partisi Gönüllüler Grubunu kurmuş ve başkanlığını yürütmüştür. 1997 yılında ANAP Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiş, 1998 yılında M.K.Y.K üyeliğine seçilmiştir.

1999 yılı Genel Seçimlerinde Ankara 2.Bölge 4.sıra milletvekili adayı olmuş ve 1999-2001 yılları arasında Genel Başkan Yardımcılığı ve Yardımcı Kuruluşlar Başkanlığı yapmıştır.

2002 yılında Genel Başkan Yardımcılığı, Seçim İşleri Başkanlığı ve Gönüllüler Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunan Selçuk Pehlivanoğlu, 2003 yılından bu yana Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı olarak hizmet vermektedir.

Selçuk Pehlivanoğlu, Türk Eğitim Derneği Genel Başkanlığı, TED Yükseköğrenim Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TED Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Faruk Çelik kimdir?

Faruk Çelik 2011-2015 yılları arasında Türkiye çalışma ve sosyal güvenlik bakanı ve 2015-2017 yılları arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak hükûmette yer almıştır.

Faruk Çelik Yaşar ve Hedise Yaşar çiftinin çocuğu olarak 17 Ocak 1956 tarihinde Artvin'in Yusufeli ilçesinde doğdu. Küçük yaşlarda ailesi Artvin'den Bursa'ya taşındı.
Çelik,Bursa Uludağ Üniversitesi'nden mezun oldu. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi'ne bağlı Kocaeli İşletme Enstitüsü'nde iki yıl işletme eğitimi gördü Dört yıllık bir lise öğretmenliği geçmişi de olan Çelik, ticaretle de uğraşmıştır. İki yıl yerel bir gazete işletti ve köşe yazarlığı yaptı.

Siyasi yaşamı

Refah Partisi'nde il başkanlığı, Fazilet Partisi'nde Genel Başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. İlk defa 1999 Türkiye genel seçimleri'nde Fazilet Partisi Bursa milletvekili olarak meclise girdi.
2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katıldı ve Kurucular Kurulu üyesi oldu. 2002 ve 2007 Türkiye genel seçimleri'nde Bursa, 2011 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Şanlıurfa milletvekili olarak meclise girdi.
2002–2007 yılları arasında AK Parti Grup Başkanvekilliği yaptı. 1 Mayıs 2009'da yapılan kabine değişikliğinde, Din İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na atandı. 6 Temmuz 2011 tarihine kadar bu görevini sürdürdü. 2007–2009 ve 2011–2015 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan hükûmetlerde Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı olarak yer aldı.

AK Parti'nin Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri zaferinden sonra Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Türkiye Hükûmeti'nde 24 Kasım 2015 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak yer aldı.
Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde tekrar aynı göreve atandı.
 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
ABC Kritik